Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dokončila v Jižní Koreji pětidenní misi s názvem Site and External Events Design (SEED). Tým v rámci mise SEED přezkoumal metody a kritéria pro hodnocení seizmické bezpečnosti v jaderných elektrárnách Wolsong a Shin Wolsong, které provozuje společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP).

jaderná energie - Agentura MAAE zhodnotila seizmickou bezpečnost korejských JE - Ve světě (logo iaea) 1
Logo MAAE (zdroj: Fastnet)

Obě elektrárny se nacházejí ve stejné oblasti na jihovýchodním pobřeží, které v září roku 2016 zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně Richterovy stupnice. Agentura sídlící ve Vídni prohlásila, že tým v rámci mise SEED zkoumal výsledky inspekcí provedených po zemětřesení, stejně jako technickou základnu hodnocení rizik a analýz rizik. Rovněž tým přezkoumal střednědobé akční plány společnosti KHNP stanovené v reakci na zemětřesení v roce 2016.

„Tým z agentury MAAE obdržel informace o procesu a výsledcích, které společnost KHNP provedla a získala za poslední čtyři desetiletí za účelem vyhodnocení seizmických rizik a bezpečnosti JE Wolsong a Shin Wolsong,“ uvedl Shin Morita, vedoucí odboru bezpečnosti vnějších událostí agentury MAAE. „Tým byl ohromen pozitivním postojem a konkrétními akcemi, které byly přijaty společností KHNP a částečně koordinovány s vládou za účelem neustálého zlepšování bezpečnosti před přírodními vnějšími událostmi.“

Tým identifikoval osvědčené postupy, včetně skutečnosti, že vláda má celostátní plán pro hodnocení seizmických rizik, což umožňuje společnosti KHNP aktualizovat parametry externích přírodních rizik specifických pro danou lokalitu.

Společnost KHNP zřídila novou organizaci – s názvem Seismic Engineering Office – „zaměřenou na neustálé zvyšování bezpečnosti vůči seizmickým nebezpečím na všech jaderných lokalitách v zemi za využití lekcí a poznatků získaných u jaderných elektráren Wolsong a Shin Wolsong“, uvedla agentura MAAE.

Tým také doporučil probíhající komplexní opatření pro posuzování seizmického nebezpečí, která zlepšují sladění s bezpečnostními standardy agentury MAAE.

Při posuzování dopadu skutečných zemětřesení na bezpečný provoz jaderných elektráren by měla být v rozhodovacích kritériích použita kumulativní absolutní rychlost, sdělila agentura MAAE, aby operátoři byli „schopni určit s vysokou jistotou přítomnost případných škod“.

Tým v rámci mise SEED se skládal ze tří expertů z Argentiny, Švýcarska a ze Spojených států, stejně jako ze dvou pracovníků agentury MAAE. Tým vedl rozhovory s manažery a odborníky v obou sídlech společnosti KHNP ve městě Gyeongju a v lokalitě elektráren.

Výkonný viceprezident společnosti KHNP Cheong-ro Yoon uvedl, že společnost rozšíří své zkušenosti a poznatky, které získala ze všech svých jaderných elektráren – včetně jaderných elektráren Kori, Hanbit a Hanul.

Mise, která byla uzavřena dne 18. srpna, byla požadována korejskou vládou. V souladu s praxí agentury MAAE bude závěrečná zpráva o misi doručena vládě do tří měsíců.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..