Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dne 24. srpna uvedla, že do konce letošního roku uskuteční workshopy podle modelu Nuclear Power Human Resources Planning (NPHR) pro Nigérii, Ghanu, Keňu, Ugandu, Jordánsko, Maroko, Súdán, Makedonii a Thajsko. Tyto akce podporují rozvoj vzdělávací, odborné a výcvikové infrastruktury mezi členskými státy agentury sídlící ve Vídni.

jaderná energie - Agentura MAAE se snaží rozšířit model jaderného výcviku - Ve světě (logo iaea 1) 1
Logo MAAE (zdroj: Fastnet)

Americké ministerstvo energetiky poskytlo agentuře MAAE v roce 2011 model NPHR. Tento model se používá k simulaci jaderné pracovní síly kterékoli země v jakékoli fázi jaderného programu. V současné době celkem 28 členských států zvažuje, plánuje nebo zahajuje jaderné programy, ale dosud nepřipojily svoji první jadernou elektrárnu k rozvodné síti.

Alex Twesigye, jaderný vědec z ministerstva energetiky a vývoje minerálů v Ugandě, sdělil: „Zpětná vazba z tohoto výcviku je logickou mapou pro plánování lidských zdrojů pro jadernou energetiku, protože poskytuje zemím scénáře nejrůznějších situací. Hlavní členové ugandské pracovní skupiny Human Resource Development Working Group byly proškoleni, neboť naše země zvažuje přidání jaderné energie do svého energetického mixu.“

Model NPHR využívá simulační software STELLA, který umožňuje vizuální znázornění pohybu pracovníků prostřednictvím studijních a výcvikových programů pro jadernou pracovní sílu. Tento software může být přizpůsoben pro jakýkoliv členský stát.

Agentura MAAE prohlásila, že její oddělení pro rozvoj jaderné infrastruktury (Nuclear Infrastructure Development Section – NIDS), oddělení pro plánování a ekonomické studie (Planning and Economic Studies Section – PESS) a oddělení pro jaderné energetické inženýrství (Nuclear Power Engineering Section – NPES) mají společný zájem o zkoumání pokročilých aplikací modelu NPHR ve spolupráci s univerzitami a dalšími vládními agenturami.

„Získání a udržení kvalifikovaného personálu pro zajištění kompetentní pracovní síly pro všechny fáze vývoje jaderného programu patří mezi největší výzvy pro jadernou komunitu,“ vysvětlila agentura MAAE. „Tyto workshopy umožňují účastníkům přizpůsobit modely tak, aby odrážely národní plány a okolnosti při úsilí příslušné země o zavedení jaderné energie.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..