Ruské objekty jaderné energetiky splňují bezpečnostní požadavky na mimořádně vysoké úrovni. Týká se to jak konkrétní aplikace bezpečnostních technologií, tak i fyzické ochrany jaderných objektů. Na takovém závěru se shodli stálí zástupci zahraničních zemí při mezinárodních organizacích ve Vídni, kteří uskutečnili každoroční kontrolní návštěvu Ruska.  Letos opět přijeli v rekordním počtu.

jaderná energie - Zahraniční diplomaté potvrdili bezpečnost jaderných objektů v Rusku - Ve světě (KLT 40S) 1
Řez plovoucí elekrárnou se dvěma reaktory KLT-40S, Akademik Lomonosov (zdroj: vetrovec.blog.idnes.cz)

Diplomaté také zdůraznili velkou otevřenost Ruska ke svým partnerům z hlediska demonstrace spolehlivosti jaderné energetiky. Takový přístup umožňuje zvýšení důvěry společnosti k mírovému využití jádra, uvedli plnomocní zástupci zemí.

Delegace, složená z více než 40 diplomatů, navštívila objekty ruské jaderné energetiky v Leningradské oblasti. Hosté se mohli seznámit s tím, jak je zajišťována bezpečnost jejich výstavby i provozu. Rosatom dal diplomatům možnost navštívit provozované energobloky Leningradské JE i nově budované bloky, které nahradí vysloužilé. Kromě toho zavítali do Baltského závodu, kde se vyrábějí nové jaderné ledoborce a plavoucí jaderný energoblok s názvem Akademik Lomonosov.

Bezpečnost jako priorita

Navštívené objekty vysoce ocenili představitelé Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAGATE).

„Měli jsme možnost seznámit se s tím, jak jsou v Rusku využívány dokumenty, rozpracované po linii MAGATE, konkrétně z hlediska jejich inovací, které jsou aplikovány na ruské jaderné technologie,“ oznámil novinářům výsledky kontrolní návštěvy předseda rady řídící MAAE Teobogo Seokolo.

„Kromě toho bych chtěl říci něco o zajištění bezpečnosti jaderných zařízení. To, co jsme viděli na jaderných objektech v Rusku, je velice vysoká úroveň jak fyzické ochrany a bezpečnosti, tak i jaderné kultury jako celku,“ zdůraznil Seokolo.

Speciální asistent generálního ředitele MAAE pro strategii Zef Mazi agentuře RIA Novosti řekl, že ruští specialisté se staví k otázkám jaderné bezpečnosti na svých objektech jaderné energetiky s mimořádnou odpovědností.

„Návštěva a to, co jsem za ty dva dny viděl, na mě učinilo skutečně velký dojem. To, co jsem mohl vidět, jasně ukazuje, že Rusko je velice rozvinutá země v rozvoji jaderných technologií, která patří v tomto směru ke světové špičce,“ zdůraznil.

Dodal, že „to zároveň zřetelně dokazuje, že ruští odborníci a úřady vysoce odpovědným způsobem vnímají otázky jaderné a fyzické bezpečnosti jako nejvyšší prioritu své práce“.

Diplomaté měli možnost se seznámit také s úložištěm vyhořelého jaderného paliva na Leningradské JE.

jaderná energie - Zahraniční diplomaté potvrdili bezpečnost jaderných objektů v Rusku - Ve světě (RIAN archive 305005 Leningrad nuclear power plant) 2
Leningradská jaderná elektrárna (zdroj: http://www.rosenergoatom.ru)

„Zacházení s vyhořelým palivem na této jaderné elektrárně je profesionální, splňuje veškeré bezpečnostní požadavky a navíc je výhodné i z ekonomického hlediska,“ zdůraznila v rozhovoru s RIA Novosti předsedkyně výboru pro jaderný dozor Slovenska Marta Zijáková.

„Nejdůležitější otázka, která se během návštěvy řešila, je spojení jaderné energetiky s ekologií,“ prohlásil stálý zástupce Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni Vladimir Voronkov.

„Leningradská  JE se nachází na jednom z nejčistších míst Leningradské oblasti a názorně ukazuje, jak se jaderná energetika stává „zelenou“. Na Leningradské JE naši hosté dostali komplexní a rozsáhlé odpovědi na všechny otázky, které se týkají bezpečnosti, a dobře si uvědomují, že ruské jaderné elektrárny patří zřejmě k nejbezpečnějším na světě,“ řekl.

Otevřenost a důvěra

Diplomaté dále vyzdvihli skutečnost, že se ruští jaderní experti podílejí na zvyšování důvěry společnosti k jaderné energetice.

„Chtěla bych zdůraznit úsilí vynaložené na informování obyvatelstva, celé společnosti, všech zainteresovaných stran. Považují za mimořádně důležité, že Rosatom vybral takovou strategii, aby jeho činnost byla pochopitelná místnímu obyvatelstvu, všem těm, kdo žijí v okolí jaderné elektrárny,“ přispěla do diskuze zástupkyně Panamy Paulina Navarrová.

Podle názoru zástupce Jordánska při mezinárodních organizacích ve Vídni Hussana aů-Hussejního dávají exkurze, jaké organizuje Rostom, možnost „více a více se přesvědčovat o významu a hodnotě jaderných technologií“.

„A to nám konkrétně pomáhá správně provádět práci s informacemi i mezi naším obyvatelstvem, když máme v rukou čísla a informace o technických charakteristikách jaderných energobloků a úrovni jejich bezpečnosti, jakou nám představili tady. Můžeme poskytnout naším obyvatelům nejen informaci, která potvrzuje atraktivitu jaderné energetiky, ale můžeme jim z vlastní zkušenosti říci o tom, že zájem o využití těchto technologií může přinášet dobré plody pro životní prostředí,“ dodal diplomat.

Atraktivita ruských technologií

Diplomaté, zastupující státy, které jsou v oblasti jaderné energetiky nováčky, také vysvětlili, proč je pro ně spolupráce s Ruskem v této oblasti atraktivní.

Jak oznámil agentuře RIA Novosti Al-Hussejní, „ruské technologie patří dnes k nejdůvěryhodnějším na světě“.

„Byly otestovány, co se týče spolehlivosti a důvěryhodnosti, a samozřejmě také bezpečnosti, především v posledních letech. Myslím si, že tak vynikající vztahy, které má Jordánsko s Ruskem, byly vždycky vzorové a umožňují nám důvěřovat našemu společnému přátelství,“ zdůraznil jordánský diplomat. Za ruské účasti plánuje Jordánsko vybudovat JE, v současné době se vedou jednání o způsobech financování projektu.

Spolupracovat s Ruskem v oblasti špičkových technologií mírového využití jádra by mohly i Filipíny, oznámila novinářům stálá zástupkyně této země při MAAE Maria Zeneida Angara Kollinsonová.

„Studujeme možnosti zapojení jaderné energie do našeho energetického programu. Máme u nás JE Bataan, jejíž výstavba byla dokončena, ale stejně nikdy nebyla uvedena do provozu,“ řekla filipínská zástupkyně.

„Nyní ale naše prudce rostoucí ekonomika způsobuje, že budeme potřebovat více energie, a proto se poohlížíme po jaderné energii a způsobem jejího využití v různých zemích, včetně Ruska. To byl také důvod, proč jsem se účastnila této návštěvy. Bylo to pro mne velice inspirativní, ale považují za nejdůležitější přesvědčit lidi, že jaderná energetika je přijatelná, že je pro nás vhodná a znamená pro nás cestu, po které bychom se měli vydat,“ dodala diplomatka.

Kollinsonová dále zdůraznila, že Filipíny před rozhodnutím o rozvoji vlastního jaderně energetického programu pozorně prostudují zkušenosti různých států. „V Rusku byly přijaty velice správné standardy bezpečnosti jaderné energetiky i technologie,“ dodala.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..