Jaderný fyzik Song Yuntao sdělil, že k termojaderné fúzi není tak daleká cesta, jak si někteří myslí. Podle něj je možné napodobit fúzi, která probíhá ve slunci, již v roce 2023. Termojaderná fúze znamená slučování lehkých jader, při kterém se uvolní těžší prvky a energie. Tato energie bude poté z tokamaků, zařízení, ve kterých termojaderná fúze probíhá, odvedena do výměníků tepla, na které bude připojena turbína. Podle Songa Yuntaa by takto mohla Čína využívat termojadernou energii komerčně během 50- 60 let. Více informací si můžete přečíst v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

jaderná energie - w4t.cz: Jaderný fyzik předpovídá, že Čína začne do 50 let využívat fúzi - Zprávy (schema) 1
Schéma fúzní reakce, slučování vodíku s vodíkem, či deuteriem (zdroj: Zdroj: Wadsworth Publishing Company/ITP, 1997)

Jaderný fyzik předpovídá, že rozvoj technologie tak zvaného umělého slunce znamená, že by okolo roku 2023 mohla být uměle napodobena jaderná fúze, podobná té, co probíhá na Slunci. Současně je přesvědčen o tom, že během příštích 50-60 let by mohla Čína začít používat fúzi k výrobě zcela ekologicky nezávadné energie.

Vedoucí vědeckého týmu, Song Yuntao, uvedl, že očekává zdvojnásobení času hoření „umělého slunce“, které se vědcům povedlo napodobit, na dobu 16 až 17 měsíců. Tento měsíc se čínským vědcům povedlo udržet extrémně horkou plazmu na teplotě třikrát  vyšší než jakou disponuje sluneční jádro po dobu delší než 100 sekund. Vědci nicméně upozorňují, že ačkoli i tato technologie jde stále kupředu, neznamená to ještě ani zdaleka, že nakonec dojde k jejímu prosazení. 

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..