Jaderný fyzik Song Yuntao sdělil, že k termojaderné fúzi není tak daleká cesta, jak si někteří myslí. Podle něj je možné napodobit fúzi, která probíhá ve slunci, již v roce 2023. Termojaderná fúze znamená slučování lehkých jader, při kterém se uvolní těžší prvky a energie. Tato energie bude poté z tokamaků, zařízení, ve kterých termojaderná fúze probíhá, odvedena do výměníků tepla, na které bude připojena turbína. Podle Songa Yuntaa by takto mohla Čína využívat termojadernou energii komerčně během 50- 60 let. Více informací si můžete přečíst v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

Jaderný fyzik předpovídá, že rozvoj technologie tak zvaného umělého slunce znamená, že by okolo roku 2023 mohla být uměle napodobena jaderná fúze, podobná té, co probíhá na Slunci. Současně je přesvědčen o tom, že během příštích 50-60 let by mohla Čína začít používat fúzi k výrobě zcela ekologicky nezávadné energie.
Vedoucí vědeckého týmu, Song Yuntao, uvedl, že očekává zdvojnásobení času hoření „umělého slunce“, které se vědcům povedlo napodobit, na dobu 16 až 17 měsíců. Tento měsíc se čínským vědcům povedlo udržet extrémně horkou plazmu na teplotě třikrát vyšší než jakou disponuje sluneční jádro po dobu delší než 100 sekund. Vědci nicméně upozorňují, že ačkoli i tato technologie jde stále kupředu, neznamená to ještě ani zdaleka, že nakonec dojde k jejímu prosazení.
Celý článek najdete zde.