Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se rozhoda dočasně pozastavit výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori, která se nachází v jihovýchodní Koreji. Tento krok přišel dva týdny poté, co jihokorejský prezident Moon Jae-in vydal správní příkaz k zastavení výstavby reaktorů.

jaderná energie - Pozastavení výstavby dvou korejských reaktorů v JE Shin Kori - Nové bloky ve světě (Shin Kori 5 and 6 460 KHNP) 1
Možná podoba pátého a šestého bloku JE Shin Kori (zdroj: World Nuclear News)

Prezident Moon v minulém měsíci nastínil svoji zamýšlenou politiku pro odchod od jaderné energie. Moon byl jedním ze sedmi kandidátů v květnových prezidentských volbách, kteří v březnu podepsali dohodu o „společné politice“ pro postupný odchod země od využívání jaderné energie. Na slavnostním ceremoniálu dne 19. června, který se konal při příležitosti trvalého odstavení prvního bloku JE Kori, prezident uvedl, že plány pro nové reaktory budou zrušeny a provozní období stávajících bloků nebudou prodlužována nad rámec jejich životnosti.  V té době Moon uvedl, že co nejdříve dosáhne „sociálního smíru“ ohledně otázky, zda bude pokračovat výstavba pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori.

Po zasedání představena, jež se uskutečnilo dne 14. července, společnost KHNP uvedla, že pozastaví stavební práce na dvou blocích s designem APR1400 po dobu tří měsíců hned, jakmile bude vytvořen vládní výbor, který bude diskutovat o jihokorejské politice v oblasti jaderné energetiky. Pokud výbor nedosáhne rozhodnutí během tohoto období, společnost KHNP prohlásila, že opět proběhne zasedání představenstva, aby přehodnotilo pozastavení stavebních prací.

Ačkoliv první beton související s bezpečností pro pátý a šestý blok JE Shin Kori ještě nebyl odlit, společnost KHNP poznamenala, že práce na základech reaktorových budov – které jsou velmi důležité pro bezpečnost reaktoru – budou „nevyhnutelně“ dokončeny do konce měsíce srpna.

Společnost KHNP sdělila, že očekává, že dočasné pozastavení ji bude stát asi 88 milionů dolarů za údržbu zařízení a staveniště. Dále společnost uvedla, že plánuje provést „zvláštní bezpečnostní opatření, jako jsou inspekce staveniště, čištění zařízení, antikorozní ochrana a obalové techniky, čímž plně využije místní pracovní sílu a v budoucnu nedojde k problémům s kvalitou“ v důsledku pozastavení stavebních prací. Společnost KHNP dodala, že „přijme opatření s partnerskými společnostmi, aby minimalizovala náklady a dopad na místní ekonomiku“.

Výstavba pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori byla schválena jihokorejským regulačním úřadem v červnu minulého roku. Vlastní výstavba reaktorů byla zahájena v letošním roce. Očekává se, že bloky s instalovaným výkonem 1 400 MWe zahájí provoz v březnu 2021, respektive 2022.

Koncem května společnost KHNP oznámila, že pozastavila projekční práce pro třetí a čtvrtý blok JE Shin Hanul – také s designem APR1400 – dokud nebude potvrzena vládní politika ohledně výstavby nových jaderných elektráren.

Jižní Korea má v provozu 24 rektorů s kombinovanou výrobní kapacitou 22,505 MWe. Společně poskytují přibližně třetinu elektrické energie v zemi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..