V rámci 7. kongresu Vodíkové technologie a Dnů českého vodíku 2017, které se konají od 9. do 12. července 2017 v Kongresovém centru v Praze, představují společnost ÚJV Řež a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze unikátní zařízení Power-box 180W – DC zdroj napájení s vodíkovým palivovým článkem. Autoři tím naplňují heslo kongresu: „Budoucnost by mohla být bližší, než si myslíte“! Akce probíhá pod záštitou Mezinárodního sdružení pro vodíkovou energii (IAHE).

jaderná energie - Vodíková „power banka“ není sci-fi - Věda a jádro (Power box1) 1
Vodíková „Powe banka“ z UJV Řež (zdroj: tisková zpráva)

Česká vodíková stopa

Ve společnosti ÚJV Řež, a. s., se vodíkovým technologiím věnují dlouhodobě. Na začátku byl projekt vodíkového autobusu TriHyBus, který dostal ocenění na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, výstavba vodíkové čerpací stanice v Neratovicích nebo pilotní zařízení umístěné v Řeži, které akumuluje elektrickou energii ze solárních panelů do vodíku. Nejnovějším projektem vodíkových specialistů je Power-box 180W. DC zdroj napájení s vodíkovým palivovým článkem.

Power-box 180W

ÚJV Řež, a. s., ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze navrhly a postavily zkušební funkční vzorek zařízení, které nese pracovní označení Power-box 180W, ve variantách Standard a Extreme. „Jedná se o přenosný zdroj stejnosměrného napájení s vodíkovým palivovým článkem, který může sloužit například v případě rozpadu elektrizační soustavy, takzvaného blackoutu. Vodík je dodáván z tlakové láhve, která je umístěna vedle vlastní jednotky“, představuje zařízení Ing. Aleš Doucek Ph.D., vedoucí oddělení vodíkových technologií z divize Jaderná bezpečnost a spolehlivost, ÚJV Řež. „Hlavními výhodami tohoto systému jsou nulové emise, jediným odpadním produktem je vodní pára, a tedy možnost provozu i v interiéru a fakt, že systém funguje tak dlouho, dokud máte vodík, protože výměna tlakových lahví je možná za provozu. Zařízení je unikátní ve využití interního power-managementu. Díky němu lze jednotku Power-box 180W provozovat jako zdroj energie pro zařízení, jejichž spotřeba se dynamicky mění v čase, příkladem mohou být radiostanice“, charakterizuje Aleš Doucek výhody zařízení Power-box180.

jaderná energie - Vodíková „power banka“ není sci-fi - Věda a jádro (REZ pover box 02 web) 2
Detail Power-box 180W (zdroj: tisková zpráva)

Oproti obdobným řešením je Power-box 180W vybaven systémy pro úpravu vstupního vzduchu a ochranu palivového článku při skladování tak, aby byla prodloužena životnost a odolnost v provozu „Další výhodou tohoto zařízení je možnost pracovat i ve velmi znečištěném prostředí. Poradíme se s prachovými částicemi, ale i katalytickými jedy jako jsou sloučeniny síry, oxid uhelnatý a některé organické látky. Tato jednotka využívá filtr vyvinutý na VŠCHT Praha, který umožňuje komplexní předúpravu využívaného vzduchu a výrazně tak prodlužuje životnost celého zařízení“, dodává Ing. Jakub Mališ, spoluřešitel za VŠCHT Praha.

Využití v praxi

Jednotka Standard je určena pro napájení medicínských přístrojů při transportu raněných nebo orgánů při transplantacích na velké vzdálenosti, jako záložní zdroj pro polní nemocnice, napájení komunikačních a monitorovacích zařízení nebo pro dobíjení akumulátorů karavanů, jachet. Zařízení je vhodné pro záchranáře, jeskyňáře, pracovníky v energetice nebo telekomunikačních službách.

Jednotka Extreme je určena pro záchranné a bezpečnostní složky v krizových situacích, kdy není možné použít veřejnou distribuční síť. Slouží pro napájení velitelských stanovišť, mobilních laboratoří, nebo jednotky operující v terénu po dobu delší než jednu hodinu. Jednotka je také vhodná pro techniky energetických a telekomunikačních firem, pro provoz v uzavřených prostorech včetně podzemních a důlních prostor.

Technické parametry

  Power-box

180W Standard

Power-box

180W Extreme

Dlouhodobý výkon 180 W 180 W
Krátkodobý výkon 650 W (3 min) 400 W (5 min)
Špičkový výkon 1 kW (3 s) 700 W (3 s)
Jmenovité výstupní napětí 24 V 24 V
Výstup Konektor pro autozapalovač,

4 mm zdířky,

4x USB

šroubovací svorky,

4X USB

Provozní teplota 5 – 55°C -20 – 55°C
Palivo H2 (99,95 %) H2 (99,95 %)
Rozměry 500 x 395 x 215 607 x 475 x 275
Hmotnost 9,9 kg 14,3 kg
Krytí (skladování/provoz) IP54/IP52 IP67/IP63

Zdroj: Tisková zpráva, Řež

O autorovi

admin

1 Comment

    Provozní podmínky by bylo vhodné ještě upravit pro používání při mrazivých teplotách aspoň do -50 st. C. Předpokládám, že obchodní zájem mimo jiné bude věnován pro uplatnění v arktickém klimatu. Koncepce použití již nastíněná v článku je vhodná, již vzhledem k variabilitě zdrojů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..