CAP1400, China AP1400, je tlakovodní jaderný reaktor o výkonu 1400 MW elektrických. Koncept je velmi podobný reaktoru AP1000 od firmy Westinghouse Electric Company. Hlavní rozdíl v tomto reaktoru je zvýšení výkonu. Inženýři z Westinghouse dokázali připravit projekt s tlakovodním reaktorem s inovativním pasivním bezpečnostním chlazením po neplánovaném odstavení reaktoru pouze do výkonu 1000MW. V roce 2010 podepsala Čína (SNPTC) s Westinghouse Electric Company smlouvu o výstavbě jaderných elektráren s tlakovodními reaktory AP1000 v Číně.

jaderná energie - Vizualizace stavby reaktoru CAP1400 - Nové bloky ve světě (cap1400 4 730x430) 1
Vizualizace elektrárny s reaktorem CAP1400 (zdroj: www.nextbigfuture.com)

Součástí smlouvy byla také dohoda týkající se budoucího vlastnictví projektu reaktorů AP1000. Pokud čínští inženýři dokáží zvýšit výkon nad hladinu 1400 MW elektrických se zachováním pasivních havarijních systémů, mohou si práva ponechat. Hlavním pasivním systémem je schopnost uchladit reaktor až 72 hodin po ztrátě napájení bez dodání vody, či elektřiny.

Čína takový krok podnikla a připravila projekt elektrárny s reaktorem CAP1400. Projekt CAP1400 byl v květnu 2016 schválen mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA), výstavba Shidaowan-1 má probíhat v provincii Shandong od roku 2017 a připojení k elektrické síti je plánováno na rok 2020, či 2021. 

Elektrárna s CAP1400 je modulární výstavby, což znamená, že všechny hlavní komponenty jsou poskládány v továrnách a na staveništi jsou kompletovány do sebe hotové celky. Na tomto videu si můžete prohlédnout model stavby od prvního lití betonu až po dokončení elektrárny.

Na videu si můžete všimnout lití betonu, přípravu dna kontejnmentu, skládání modulu CA20 a jeho následné umisťování, umístění dna kontejnmentu a dalších modulů na místo učení, vyplnění prázdného prostoru betonem, skládání prstence kontejnmentu spolu s přípravou průchodek, umisťování prstence na své místo, kompletování CA01 modulu, ve kterém je následně umístěn reaktor a vertikální parogenerátory.

CAP1400 má celkem 2 kontejnmenty, vnitřní ocelový a venkovní železobetonový. Prstenec ocelového kontejnmentu se skládá ze tří částí a víka. Dále jsou na videu vidět jednotlivé komponenty, jako jsou reaktorová nádoba, parogenerátory, hydroakumulátory, hlavní cirkulační čerpadla, parní turbína a zavážecí stroj. Nad ocelovým víkem kontejnmentu je umístěna nádrž s vodou pro případ pasivního dochlazování reaktoru.

Ve videu nechybí ani záběry s umisťováním vnitroreaktorových komponent jako jsou distanční mříže, vodící trubky, koš aktivní zóny, či plášť aktivní zóny, samozřejmě se jedná o jeden modul, který byl vyroben ve fabrice. Poslední záběry se týkají velínu reaktorového bloku a celkového vzhledu postavené elektrárny.

Zdroj: http://www.snptc.com.cn

O autorovi

admin

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..