Základní místo v českém energetickém mixu by do budoucna měla mít jaderná energetika. Instalované kapacity obnovitelných zdrojů energie jsou v České republice dostatečné a není třeba je dále rozšiřovat. V rozhovoru s ČTK to sdělila Alena Vitásková, končící předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

jaderná energie - Vitásková: Základní místo v českém energetickém mixu má mít jádro - V Česku (Vizualizace 5. bloku v Dukovanech s reaktorem typu VVER. Zdroj Rosatom) 1
Vizualizace 5. bloku v JE Dukovany s reaktorem typu VVER (zdroj: Rosatom)

Uvedla: „Jsem stále přesvědčena, že jaderná energetika je směr, který by měl být v České republice budován.“ Instalovanou kapacitu fotovoltaických elektráren označila za „nesmyslnou“. Současný celkový instalovaný výkon solárních elektráren v ČR – zhruba 2 000 MW – je stejný jako instalovaný výkon Jaderné elektrárny Temelín, která je největší českou jadernou elektrárnou.

Vitásková dále vysvětlila: „Stačí se podívat do Německa, co se odehrálo nesmyslným odstavením jaderných elektráren. Soud nedávno rozhodl, že škoda energetickým společnostem jako E.ON a RWE bude nahrazena. Paní (kancelářka Angela) Merkelová řekla bez ostychu: ano, my to zaplatíme. Jde to ale z peněz daňových poplatníků.“ Doplnila, že budoucnost nevidí ani v těžbě lithia a rozvoji akumulace v bateriích. Řekla: „Je to jenom byznys.“

Německý ústavní soud označil v červnu letošního roku za nezákonnou tzv. daň z jaderného paliva. Tamní energetické podniky tak mohou žádat navrácení zhruba 6,3 miliardy eur (166 miliard korun), které v uplynulých letech odvedly státu – spolu s úroky. Německá vláda se pro úplný odchod od jaderné energie rozhodla po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011. Odchod má být dokončen do roku 2022.

Česká vláda schválila předloni aktualizovanou státní energetickou koncepci. Podle jejího nejreálnějšího scénáře má od druhé poloviny 20. let tohoto století jaderná energie předehnat uhlí a tvořit největší část elektřiny vyrobené v ČR. V polovině 21. století pak mají jaderné zdroje zajišťovat polovinu elektřiny vyrobené v Česku. Rozhodnutí ohledně výstavby nového jaderného zdroje v ČR však brzdí rozhodnutí o způsobu financování projektu.

Vitáskové končí šestiletý mandát koncem toho měsíce. Nahradí ji nově zřízená pětičlenná rada úřadu ERÚ v čele se současným místopředsedou úřadu Vladimírem Outratou. V únoru minulého roku poslal Krajský soud v Brně Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně provozní licenci. Vitásková vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek soudu není pravomocný.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..