American Petroleum Institute (API), největší a nejvlivnější americká lobbistická skupina pro ropný a plynárenský průmysl, bojuje proti podpoře jaderných elektráren v USA. Navíc je připravena postavit se úsilí na rozšíření obnovitelných zdrojů elektřiny a říct Trumpově administraci, že jejich studie o energetické soustavě neškodí zemnímu plynu ve snaze pomoci uhlí a jádru.

jaderná energie - Velký boj elektřiny z ropy proti uhlí a jádru - Životní prostředí (Clinton 460) 1
Jaderná elektrárny Clinton, je jednou z elektráren, které illinoiská vláda schválila finanční podporu pro její udržení v provozu. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

 

Proč je to důležité: Vstup API do diskuse o výrobě elektřiny je zlomovým bodem v průmyslu, v němž dlouho dominuje uhlí či jaderná energie. Je to také posun v organizaci, která je tradičně zaměřena na těžbu a přepravu. Členové API, včetně Exxon Mobil Corp. a Royal Dutch Shell, stále více vyrábějí zemní plyn a nyní skupina bojuje, aby zajistila, že se zemní plyn stane dominantním zdrojem elektřiny ve Spojených státech.

Před deseti lety uhelné elektrárny dodávaly téměř 50 % elektrické energie v USA. Do loňského roku tato hodnota klesla na 30 % a zemní plyn tvoří většinu rozdílu.

Posílená růstem v sektoru ropy a zemního plynu, ke kterému došlo v posledních deseti letech, se skupina API začala od roku 2015 pohybovat i v elektrárenském průmyslu. Došlo k tomu poté, co získala další obchodní skupinu, America’s Natural Gas Alliance, která má za cíl zvyšovat v USA poptávku po zemním plynu. Rozšíření působnosti organizace API se v posledních několika měsících vyjasnilo do tří směrů.

 

Trumpova studie energetické sítě

Americké ministerstvo energetiky se chystá vydat studii, která se bude zabývat elektrickou sítí, se zaměřením na to, co vláda může udělat, aby zabránila uzavírání uhelných a jaderných elektráren. Energetický tajemník Rick Perry mluví o tom, jak environmentální pravidla a dotace pro obnovitelné zdroje poškozují uhlí a jadernou energetiku, ale největším hnacím motorem je cena levného zemního plynu na trzích s elektřinou. To sdělila API, typický spojenec nové správy, v ironickém slova smyslu.

„Určitě se chceme ujistit, že z této studie nevyplývá nějaká neúmyslná zpráva, kvůli které bychom se měli obávat, že budeme mít příliš mnoho zemního plynu,“ řekl Marty Durbin, výkonný viceprezident a hlavní strategický pracovník API.

Od loňského roku začaly na organizaci API mířit obavy představitelů elektrárenských podniků a dalších osob zabývajících se diverzitou paliv. „Dnes je velmi módní říkat, že se stáváme příliš závislými na zemním plynu,“ řekl Durbin. Přesně to ale říká uhelný průmysl. „Řekl bych, že nekritizujeme zemní plyn, ale rozhodně poukazujeme na nadměrnou závislost na tomto palivu,“ řekl Paul Bailey, prezident Americké koalice pro čistou uhelnou elektřinu.

 

Jaderná válka

Po téměř zcela vyhraném boji proti uhlí, se ropa a zemní plyn nyní zaměřují na jadernou energii.

Od konce loňského roku API bojuje s úsilím v několika státech, které se snaží udržet elektrárenské bloky, které finančně bojují o život, v provozu až do skončení jejich provozního povolení. Odstavované reaktory bývají převážně nahrazovány zemním plynem. Illinois a New York již přijaly kroky, které udržují některé bloky v provozu i přes úsilí API, ale skupina tvrdí, že dosud byla úspěšná v Ohiu, Pennsylvánii a Connecticutu.

V reakci na kritiku, že API nestoudně zabírá podíl jaderné energie, Durbin odpověděl: „To jaderná energie se velmi zjevně snaží udržet konkurenci stranou.“

John Kotek, viceprezident organizace Nuclear Energy Institute, obchodní skupiny provozovatelů jaderných elektráren, uvedl, že jaderné elektrárny produkují elektřinu bez emisí uhlíku a diverzifikují síť takovým způsobem, kterým jiné druhy paliv nemohou.

 

Zaměření na obnovitelné zdroje energie

Další bitva je na horizontu mezi API a společnostmi produkujícími energii pomocí obnovitelných zdrojů.

Ropná skupina provedla interní propočet se závěrem, že pětileté prodloužení daňových odpočtů pro společnosti provozující větrné a solární elektrárny, které Kongres přijal koncem roku 2015, sníží v roce 2020 denní poptávku po zemním plynu o 68 milionů kubíků. To představuje téměř 9 % denní spotřeby plynu pro výrobu elektřiny ve Spojených státech v loňském roce.

API v současné době nemá plány lobovat proti stávající daňové dohodě nebo se pokusit přimět státy, aby zrušily směrnice podporující obnovitelnou energii, které byly v posledních deseti letech jednou z největších hnacích sil pro rozvoj větrné a solární energetiky.

„Jelikož jednotlivé státy se připravují na rozšiřování těchto směrnic nebo na zavádění nových se budeme chtít do těchto diskuzí zapojit,“ řekl Durbin.

Zdroj: Axios.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..