Důležitou modernizaci dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Zvýšili bezpečnost zařízení, které reguluje tlak v reaktoru a celém jaderném okruhu. Práce trvaly dva měsíce a stejná úprava proběhne příští rok na prvním bloku. Za oba bloky vyjde modernizace na 80 miliónů korun.

jaderná energie - V Temelíně dokončili důležitou modernizaci - V Česku (DSC7898 1024) 1
JE Temelín. (Zdroj: archiv)

Modernizace tzv. kompenzátoru objemu patřila k nejdůležitějším činnostem právě probíhající odstávky. Pracovalo na ní pět desítek lidí a situaci komplikovala horší přístupnost zařízení. Výsledkem je úprava dvou důležitých ventilů, které chrání zařízení jaderného okruhu proti přetlakování. Nově bylo doplněno i potrubí pro odvod nezkondenzovatelných plynů. „Po technické stránce i z hlediska objemu prací byla modernizace velmi náročná, práce navíc komplikoval horší přístup k zařízení. Celá akce je klíčová z pohledu zvyšování bezpečnosti i zajištění životnosti a spolehlivosti,“ vysvětlil smysl modernizace Bohdan Zronek, ředitel divize Jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ.

Odstávka druhého temelínského bloku se dostává do závěrečné fáze. Palivo je v reaktoru vyměněno, jsou hotovy důležité modernizace a úpravy. O víkendu úspěšně proběhla tlaková zkouška v jaderné i nejaderné části. Připojení bloku je plánováno na první polovinu srpna. Od začátku roku vyrobil Temelín 8 957 030 MWh elektřiny.

 

Kompenzátor objemu

Důležité zařízení v jaderné části elektrárny pomocí, kterého se reguluje tlak v reaktoru a jaderném okruhu elektrárny. Jde o nádobu o výšce 16 metrů a průměru 3,5 metru. Ze dvou třetin je zaplněný vodou a z třetiny párou. Tlakem páry je pak určován tlak v reaktoru. Při poklesu tlaku v jaderném okruhu se zapínají elektroohříváky ve spodní části kompenzátoru a zvětší se tak objem páry v jeho horní části. K snížení tlaku slouží sprchový systém v horní části. Důležitým bezpečnostním prvkem pro snížení tlaku je jeden odlehčovací a dva pojistné ventily.

 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na deset měsíců.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..