V Řeži u Prahy a v Plzni vznikla nová pracoviště výzkumu jaderných technologií, kde se odborníci zabývají i obnovitelnými druhy energie. Výstavba pracovišť skončila 30. června a stála 2,7 miliardy korun, část nákladů pokryly evropské dotace. ČTK o tom informoval Jiří Kuf z Centra výzkumu Řež.

jaderná energie - V Řeži a Plzni vznikla pracoviště výzkumu jaderných technologií - V Česku (susen) 1
Projekt SUSEN (zdroj: cvrez.cz)

Práce na projektu nazvaném Udržitelná energetika (Sustainable Energy, SUSEN) začaly v roce 2012. Zařízení jsou v areálu Centra výzkumu v Řeži, ve Vědecko-technickém parku Plzeň a v objektech Západočeské univerzity Plzeň.

Experti se budou na pracovištích věnovat mimo jiné vývoji jaderných reaktorů čtvrté generace, využijí při tom například unikátní experimentální smyčky pro testování materiálů v náročných provozních podmínkách (vysokých teplotách a tlacích). „Superkritická vodní smyčka a vysokoteplotní heliová smyčka navíc díky propojení se stávajícím výzkumným jaderným reaktorem LVR-15 umožní simulovat i podmínky umožňující provádět tyto práce při souběžné expozici ionizujícím zářením,“ uvedl Kuf.

Výzkumu bude také sloužit komplex deseti horkých komor pro práci s vysoce radioaktivními materiály, laboratoře s moderními přístroji extrémní citlivosti. „Za všechny zmiňujeme extrémně citlivý SIMS (Secondary Ion Mass Spectroscopy) určený také pro výzkum vlivů na životní prostředí či zapojení do mezinárodního programu monitorování dodržování zákazu jaderných zbraní,“ dodal Kuf.

Laboratoře také umožní zkoumat odolnost materiálů užitých v jaderných reaktorech nebo modelovat chování roztaveného coria (směsi paliva a konstrukčních materiálů) při těžkých haváriích jaderných reaktorů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Zaměření výzkumných prací pro reaktory 4 generace je významné pro budoucí energetiku. Lze jen doporučit zajistit úzkou spolupráci s dalšími perspektivními partnery.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..