V Jaderné elektrárně Temelín bylo v noci na dnešek dokončeno zavážení paliva do reaktoru druhého výrobního bloku, který prochází od 19. května plánovanou odstávkou. Energetici do reaktoru navrátili všech 163 palivových souborů, z nichž jedna čtvrtina paliva byla vyměněna za nové. Dodávky elektřiny z tohoto bloku by měly být obnoveny v polovině měsíce srpna, sdělil dnes ČTK tiskový mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

jaderná energie - V JE Temelín skončilo zavážení paliva do reaktoru 2. bloku - V Česku (JE Temelín zdroj idnes.cz 1) 1
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Druhý blok temelínské elektrárny byl plánovaně odstaven kvůli výměně části paliva za čerstvé a kvůli kontrolám tohoto zařízení. Mluvčí Sviták uvedl: „Aktuálně se připravuje zavření reaktoru.“ Montáž reaktoru zabere několik dní. Dále mluvčí sdělil, že následujícím důležitým krokem bude několikadenní tlaková zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Doplnil: „Od výsledků celé řady zkoušek se pak bude odvíjet termín připojení bloku k přenosové soustavě. To aktuálně vychází na polovinu srpna.“

Zavážení paliva do reaktoru tohoto odstaveného bloku trvalo téměř čtyři dny. Zavážecí stroj ujel při přesunu palivových souborů z bazénu do reaktoru zhruba pět kilometrů. Mluvčí Sviták vysvětlil: „Pomocí speciální kamery sledovala obsluha stroje každý centimetr pohybu jeho pohybu.“ Dodal, že celá operace proběhla pod vodou, která spolehlivě ochránila pracovníky na reaktorovém sále. Manipulace s palivem byly celou dobu on-line přenášeny do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii, které se nachází ve Vídni.

Jaderná elektrárna Temelín obsahuje dva výrobní bloky. Plánovaná odstávka prvního bloku by měla být zahájena dne 30. prosince. I v tomto případě skupina ČEZ očekává, že potrvá tři měsíce.

JE Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Její produkce pokrývá 20 % české spotřeby elektrické energie. V minulém roce vyrobila elektrárna 12,1 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..