V Jaderné elektrárně Dukovany byla dnes zahájena odstávka třetího výrobního bloku, jež podle plánu potrvá 107 dní. Dodávky elektrické energie byly přerušeny krátce po 18:00 hod, kdy byla v tomto bloku odpojena i druhá turbína, sdělil ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Výroba elektřiny v Dukovanech tak poklesla na polovinu, neboť je od května odstaven i čtvrtý blok. Souběh odstávek dvou ze čtyř bloků této elektrárny potrvá přibližně 50 dní a je potřebný kvůli modernizaci centrální čerpací stanice.

jaderná energie - V JE Dukovany byla zahájena odstávka třetího bloku - V Česku (JE Dukovany Zdroj archiv2 1) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

Mluvčí řekl: „Dodávek elektrické energie pro odběratele se omezení výroby nijak nedotkne. ČEZ výrobu pokryje z ostatních zdrojů.“ Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2 040 MW pokrývá 20 % české spotřeby elektřiny.

Čtvrtý blok JE Dukovany je mimo provoz od 12. května. U bloku číslo tři začali energetici snižovat výkon dnes v poledne. První turbína byla odpojena v 15:04 hod a druhá v 18:10 hod. Společná odstávka dvou bloků byla vyvolána potřebou modernizace systému kontroly a řízení jejich centrální čerpací stanice. Zjara už z toho důvodu byly současně odstaveny první a druhý blok JE Dukovany.

V dukovanské elektrárně dnes započala poslední odstávka v letošním roce. V reaktoru třetího bloku energetici vymění za čerstvé pětinu paliva a uskuteční 68 významných technických akcí, z toho 55 investic. Mluvčí doplnil, že součástí rozsáhlých kontrol zařízení budou prověrka tlakové nádoby reaktoru a teplosměnných ploch parogenerátoru. Odborníci budou rovněž pracovat na modernizaci systému vzduchotechniky, dokončí kontroly svarů a vymění potrubní trasy superhavarijních napájecích čerpadel.

Výsledky těchto činností budou zapracovány do dokumentace k žádostem o další provoz zbývajících dvou dukovanských bloků, jež firma ČEZ podala koncem června ke Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Platnost stávajících licencí pro třetí a čtvrtý blok JE Dukovany skončí s letošním rokem. První dva dukovanské bloky už nová povolení k provozu mají.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..