Jaderná elektrárna Temelín zkontrolovala všech 163 palivových souborů z reaktoru druhého bloku, u nějž začala 19. května tříměsíční odstávka. Energetici prověřili i tři hlavní bezpečnostní systémy, nyní se připravují na zavezení paliva. Odstávka potrvá do poloviny srpna. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

jaderná energie - Temelín zkontroloval všech 163 palivových souborů z druhého bloku - V Česku (JE Temelín zdroj idnes.cz) 1
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Energetici zkontrolovali tři hlavní bezpečnostní systémy. Než se do reaktoru naveze palivo, musí při dvoudenní zkoušce, jež začala dnes, prověřit, jak tyto systémy fungují. „Všechny bezpečnostní systémy jsou po revizi a po hardwarové stránce připraveny. Zkouškami se ověřuje jejich řídící software, tedy ovládání systémů,“ řekl Sviták.

Na závěr kontroly jednoho z bezpečnostních systémů technici zjistili, že do drenážní nádrže natekly z jiného systému tři metry krychlové mírně radioaktivní vody. Nádrž je podle mluvčího určena k tomu, aby takovou vodu zadržela a nepustila ji dál. „Technicky to není problém, projekt je na podobné věci připraven a vše se vyřešilo při plánované odstávce. Nicméně i o tomto případě Česká republika informuje Rakousko,“ řekl Sviták.

Zkoušky potrvají dva dny, pak energetici spustí přípravy na zavezení paliva do reaktoru. Začnou s tím v půli týdne, z bazénu do reaktoru zavezou 163 palivových souborů. Kromě toho se zpětně montuje turbína.

Druhý blok je plánovaně odstaven od poloviny května, v provozu by měl být od poloviny srpna. Plánovaná odstávka prvního temelínského bloku by měla začít 30. prosince. I v tomto případě ji ČEZ plánuje na tři měsíce.

Temelínská elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..