Pondělí, 21 září
Shadow

temelin.cz: Flamanville: Jaderný dozor nařídil EDF výměnu víka tlakové nádoby reaktoru do roku 2024

Problémy s jadernou elektrárnou Flamanville pokračují. Před třemi lety byly zjištěny problémy s materiálem reaktoru a víka reaktoru. Bylo provedeno několik desítek expertíz s kladnými výsledky. Reaktor je možné spustit pod podmínkou neustálého monitoringu. Víko reaktoru bude nutné vyměnit nejpozději do roku 2024. Jaderný reaktor je srdcem celé elektrárny, navíc se jedná o jedinou prakticky nevyměnitelnou část, neboť výstavba nové elektrárny je zpravidla ekonomicky méně náročná, než výměna reaktorové nádoby. Vzhledem k výsledkům testů bude reaktor spuštěn na konci roku 2018 a po 6 letech provozu dojde k výměně reaktorového víka v hodnotě 100 milionů eur. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.   

Vizualizace jaderné elektrárny EPR, 1-vnější kontejnment, 2-vnitřní kontejnment, 3-tlakovodní nádoba reaktoru, 4-parogenerátor, 5-kompenzátor objemu, 6-hlavní cirkulační čerpadlo, 7-lapač roztaveného coria, 8-turbínový sál, 9-diesel generátory (zdroj: http://de.areva.com)

Podle vyjádření francouzského jaderného dozoru ASN může společnost EDF po dokončení výstavby provozovat reaktor EPR ve Flamanville navzdory materiálovým vadám zjištěným v oceli tlakové nádoby reaktoru. Podmínkou je ovšem výměna víka tlakové nádoby nejpozději do roku 2024. Předběžné rozhodnutí ASN, které bude definitivně potvrzeno v říjnu po veřejném projednání, vychází z doporučení technického oddělení jaderného dozoru IRSN. Podle něj může být reaktor bezpečně spuštěn, ale bude vyžadovat stálý speciální monitoring po celou dobu provozu a výměnu víka tlakové nádoby po několika letech provozu.

Umístěná kupole kontejnmentu na elektárrně Flamanvile (zdroj: EDF)

Po zjištění materiálových vad v reaktorové nádobě vyrobené společností Areva předepsal jaderný dozor v roce 2014 EDF sérii materiálových testů, jejichž výsledky vyhodnocoval v první polovině letošního roku. V případě nutnosti výměny celé tlakové nádoby by se vícenáklady počítaly v miliardách eur a výstavba by nabrala další několikaleté zpoždění. Zatímco plášť tlakové nádoby testem prošel a může být pod podmínkou stálého monitoringu provozován po dobu plánované životnosti elektrárny, tedy šedesát let, víko musí být vyměněno do roku 2024.

Celý článek najdete zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..