Problémy s jadernou elektrárnou Flamanville pokračují. Před třemi lety byly zjištěny problémy s materiálem reaktoru a víka reaktoru. Bylo provedeno několik desítek expertíz s kladnými výsledky. Reaktor je možné spustit pod podmínkou neustálého monitoringu. Víko reaktoru bude nutné vyměnit nejpozději do roku 2024. Jaderný reaktor je srdcem celé elektrárny, navíc se jedná o jedinou prakticky nevyměnitelnou část, neboť výstavba nové elektrárny je zpravidla ekonomicky méně náročná, než výměna reaktorové nádoby. Vzhledem k výsledkům testů bude reaktor spuštěn na konci roku 2018 a po 6 letech provozu dojde k výměně reaktorového víka v hodnotě 100 milionů eur. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.   

jaderná energie - temelin.cz: Flamanville: Jaderný dozor nařídil EDF výměnu víka tlakové nádoby reaktoru do roku 2024 - Zprávy (Schemazeichnung Epr mit Nummerierung großformat) 1
Vizualizace jaderné elektrárny EPR, 1-vnější kontejnment, 2-vnitřní kontejnment, 3-tlakovodní nádoba reaktoru, 4-parogenerátor, 5-kompenzátor objemu, 6-hlavní cirkulační čerpadlo, 7-lapač roztaveného coria, 8-turbínový sál, 9-diesel generátory (zdroj: http://de.areva.com)

Podle vyjádření francouzského jaderného dozoru ASN může společnost EDF po dokončení výstavby provozovat reaktor EPR ve Flamanville navzdory materiálovým vadám zjištěným v oceli tlakové nádoby reaktoru. Podmínkou je ovšem výměna víka tlakové nádoby nejpozději do roku 2024. Předběžné rozhodnutí ASN, které bude definitivně potvrzeno v říjnu po veřejném projednání, vychází z doporučení technického oddělení jaderného dozoru IRSN. Podle něj může být reaktor bezpečně spuštěn, ale bude vyžadovat stálý speciální monitoring po celou dobu provozu a výměnu víka tlakové nádoby po několika letech provozu.

jaderná energie - temelin.cz: Flamanville: Jaderný dozor nařídil EDF výměnu víka tlakové nádoby reaktoru do roku 2024 - Zprávy (Flamanville dome installation EDF 460) 2
Umístěná kupole kontejnmentu na elektárrně Flamanvile (zdroj: EDF)

Po zjištění materiálových vad v reaktorové nádobě vyrobené společností Areva předepsal jaderný dozor v roce 2014 EDF sérii materiálových testů, jejichž výsledky vyhodnocoval v první polovině letošního roku. V případě nutnosti výměny celé tlakové nádoby by se vícenáklady počítaly v miliardách eur a výstavba by nabrala další několikaleté zpoždění. Zatímco plášť tlakové nádoby testem prošel a může být pod podmínkou stálého monitoringu provozován po dobu plánované životnosti elektrárny, tedy šedesát let, víko musí být vyměněno do roku 2024.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..