V technickém týdeníku vyšla zajímavá zpráva ohledně různého vývoje poplatků za provoz jaderných zařízení v různých evropských státech. V Německu v minulosti vznikla takzvaná daň z paliva, která nutila provozovatele jaderných elektráren platit za hmotnost paliva určitou částku. Tato daň z paliva byla však vybírána i poté, co Německo oznámilo odchod od jádra. Nyní se spor rozsoudil, výsledky otiskl technický týdeník, můžete je najít v následujících odstavcích. 

jaderná energie - Technický týdeník: Jaderný oslíčku, otřes se! - Zprávy (133middle) 1
Čerstvé jaderné palivo v elektrárně Dukovany (Zdroj: http://www.obkjedu.cz)

O politizaci jaderné energie svědčí řada příkladů, mj. fakt, že evropské vlády uvalily na provozovatele elektráren speciální daně. Poslední dění v Německu, kde vláda musí energetickým firmám vracet ekvivalent 166 mld. Kč kvůli nezákonně vybrané palivové dani, je jen jedním z nich.

DAŇ Z PALIVA ZŮSTALA

Německý kabinet musí z rozhodnutí ústavního soudu vrátit provozovatelům jaderných elektráren, (firmám RWE, E.ON and EnBW) přibližně 6,3 mld. eur plus úroky, pokud o to požádají. Daň ve výši 145 eur za každý gram jaderného paliva (ve výsledku zhruba 7,3-15,8 eur za vyrobenou 1 MWh) uvalilo Německo na firmy v prosinci 2010 výměnou za prodloužení životnosti a povolení k provozu existujících jaderných bloků. Následujícího roku vláda v reakci na havárii v japonské Fukušimě ohlásila odstoupení od jádra a postupné uzavření všech jaderných elektráren do roku 2022. Daň z paliva ovšem na bedrech výrobců zůstala až do roku 2016. Ústavní soud začátkem letošního června rozhodl, že takové počínání bylo nezákonné.

K opačnému rozhodnutí dospěl ústavní soud u podobného případu v Belgii. Vláda v roce 2009 dovolila prodloužení životnosti nejstarších jaderných bloků (Doel 1 a 2, Tihange 1) do roku 2025 výměnou za jadernou daň ve výši 215-245 mil. eur po dobu následujících 5 let. Vláda vzešlá z povolební krize (její ustanovení trvalo rekordních 541 dní od voleb) však v roce 2012 skokově navýšila jadernou daň na 549 mil. eur ročně (14,3 mld. Kč) a navíc stanovila datum odstavení bloků Doel 1 a 2 do roku 2015. Přestože provozovatel jaderných elektráren Electrabel rozhodnutí v roce 2012 (a následně i 2013) právně napadl, ústavní soud daň potvrdil. Až změna vlády po volbách 2014 přinesla jaderným provozovatelům pozitivní změnu. Sazba daně významně klesla a Electrabel získal povolení regulátora prodloužit provoz bloků.

jaderná energie - Technický týdeník: Jaderný oslíčku, otřes se! - Zprávy (2474779834) 2
Doel 1, jedna z nejstarších belgických elektráren (Zdroj: http://deredactie.be)

DAŇOVÉ VELETOČE VE ŠVÉDSKU

Švédské jaderné elektrárny platí od roku 2000 daň z instalované kapacity neboli z maximálního možného objemu elektřiny, která může být vyrobena při plném využití instalovaného výkonu bloku. V roce 2014 prosadila vládní strana Zelených 17procentní zvýšení na cca 7,5 eur za MWh. To přineslo do rozpočtu na 4 mld. švédských korun (asi 10 mld. Kč) navíc. Provozovatelé elektráren, Vattenfall a E.ON, reagovali plánem uzavřít některé starší provozy o několik let dříve než v původně uvažovaných termínech. To vyděsilo tradiční švédské firmy, jako Saab, Volvo, Atlas Copco či Sandvik, jejichž provozy jsou závislé na levné elektřině. Loni proto koaliční sociální demokraté prosadili, že do roku 2019 se kapacitní jaderná daň postupně zruší a naopak podpořili výstavbu nových jaderných bloků.

V ČESKÉ REPUBLICE NENÍ ŽÁDNÁ JADERNÁ DAŇ STANOVENA

Provozovatelé elektráren ze zákona odvádějí 50 Kč z každé 1 MWh vyrobené elektřiny na jaderný účet, z něhož bude v budoucnu stát hradit výstavbu a provoz hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Dále přispívají na chod Státního úřadu pro jadernou bezpečnost prostřednictvím tzv. poplatků na odbornou činnost úřadu. Poplatek za žádost o povolení k výstavbě jaderného zařízení může být kupř. až 150 mil. Kč. Žádost o první povolení k provozu vyjde na dalších 60 mil. Kč. Držitelé povolení k provozu pak odvádějí udržovací poplatek ve výši maximálně 4 mil. Kč měsíčně.

Zdroj: Technický týdeník; 04/07/2017

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..