Společnosti Mistubishi Heavy Industries (MHI) a Assystem podepsaly dne 10. července závazné dohody s firmou EDF, aby získaly akciové podíly ve společnosti New Areva NP. Po schválení představenstvem bude společnost MHI vlastnit podíl o velikosti 15 % – a potenciálně až 19,5 % – ve společnosti New NP, zatímco podnik Assystem bude držet 5% podíl.

jaderná energie - Strategičtí investoři dokončují akvizice společnosti New Areva NP - Ve světě (01) 1
Loga společností MHI (zdroj: mhi.com) a Assystem (zdroj: northernautoalliance.com)

Tyto dohody následují kontrakt podepsaný společnostmi Areva a EDF v listopadu roku 2016, podle něhož firma EDF získá v podniku New NP až 75% podíl. Strategičtí investoři jsou schopni převzít menšinové podíly v tomto podniku, který bude kombinovat aktivity skupiny Areva Group týkající se návrhu a výroby zařízení pro jaderné reaktory, jaderného paliva a služeb ohledně instalace. Firma EDF si ponechá podíl o velikosti alespoň 51 %. Prodejní cena za 100 % akcií podniku New NP byla potvrzena ve výši 2,5 miliardy eur.

V lednu letošního roku se společnost MHI dohodla, že získá 5% podíl v podniku NewCo, který spojuje aktivity společnosti Areva v oblasti jaderného palivového cyklu, za částku 250 milionů eur.

Francouzská jaderná inženýrská společnost Assystem nabídla v květnu částku 125 milionů eur za 5% podíl v podniku New NP. Společnost dne 10. července uvedla, že akvizice je součástí širší dohody s firmou EDF, jejímž cílem je upevnění partnerství těchto dvou společností, zejména v oblasti údržby jaderných elektráren ve Francii a Spojeném království. Tato dohoda neomezuje společnost Assystem ve spolupráci s dalšími významnými mezinárodními hráči.

Předseda společnosti Assystem Dominique Lewis uvedl, že účast společnosti ve financování podniku New NP byla „jasná volba“ v rámci její rozvojové strategie jak ve Francii, tak v mezinárodním měřítku.

„Dohoda, kterou jsme podepsali, posiluje naše dlouhodobé vztahy s hlavními hráči ve francouzském jaderném průmyslu a otevírá nové možnosti spolupráce s průmyslovými účastníky v dalších zemích, zejména v Japonsku,“ doplnil předseda.

Firma EDF a investoři třetích stran současně získají své podíly v podniku New NP, přičemž transakce by měly být dokončeny do konce letošního roku. Firma EDF uvedla, že „zůstává otevřená“ dalším strategickým partnerům pro vstup do základního kapitálu podniku New NP.

Předseda a generální ředitel firmy EDF Group Jean-Bernard Lévy prohlásil, že vstup nových partnerů do spoluvlastnictví akcií v podniku New NP byl klíčovým milníkem v restrukturalizaci francouzského jaderného průmyslu.

„To dokazuje atraktivitu našich projektů a odborných znalostí pro další hráče v globálním jaderném průmyslu,“ dodal Lévy.

Francie oznámila v dubnu loňského roku Evropské komisi plánovanou restrukturalizaci společnosti Areva, která je z 86,5 % vlastněna státem, a to s cílem obnovit konkurenceschopnost této skupiny. Komise schválila restrukturalizaci během letošního ledna. V květnu poté souhlasila s převzetím aktivit společnosti Areva v oblasti jaderných reaktorů firmou EDF na základě nařízení EU o spojování podniků. Přenos nezahrnuje smlouvy a zdroje týkající se projektu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR ve Finsku a některé smlouvy týkající se komponent zhotovených v závodě Le Creusot.

V současné době probíhají diskuze mezi společnostmi EDF a Areva ohledně podmínek pro implementaci požadavků komise, kdy společnost Areva zcela opustí podnik New NP, a to nejpozději v roce 2019 do konce restrukturalizačního plánu společnosti Areva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..