Rusko bude v tomto roce spouštět na vodu nový jaderný ledoborec Sibiř. Jaderné ledoborce jsou velmi komplikované stroje, u kterých je třeba zajistit mnohem větší bezpečnost, než u standardních ledoborců. Na druhou stranu jsou ledoborce šetrnější k životnímu prostředí a nejsou tak náročné na dodávku paliva. Ledoborec Sibiř má 2 tlakovodní jaderné reaktory každý s tepelným výkonem 175 MW, palivo bude obohacené do 20 % a výměna bude probíhat jednou za 7 let. Celý článek najdete zde.

jaderná energie - Sputnik: Na Baltském závodě řekli, kdy spustí na vodu atomový ledoborec Sibiř - Ve světě (800px RIAN archive 505370 Explorers at North Pole 27 Station meet icebreaker Sibir) 1
Ledoborec Sibiř (Zdroj: Wikipedia.org)

Ruský sériový univerzální atomový ledoborec Sibiř projektu 22220, který je stavěn na Baltském závodě v Petrohradě, se chystají spustit na vodu 26. září, informoval generální ředitel závodu Alexej Kadilov.

„26. září spouštíme (na vodu — red.) ledoborec Sibiř,“ řekl Kadilov na prezentaci projektu Baltského závodu v rámci návštěvy stálých zástupců zahraničních států při mezinárodních organizacích ve Vídni na objektech ruské atomové energetiky v Petrohradě.

První sériový ledoborec projektu 22220 Sibiř byl založen na Baltském závodě 26. května roku 2015. Technický projekt byl vyvinut konstrukční kanceláří Ajsberg v roce 2009. Jeho konstrukce mu umožňuje operovat v arktických vodách i na polárních řekách. Ledoborec bude pracovat v západních oblastech Arktidy: v Barentsově, Pečorském a Karském moři, a také na méně hlubokých částech ústí řeky Jenisej a Obského zálivu.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..