Finské společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO) bylo přiznáno druhé konečné a závazné dílčí odškodné v probíhajícím rozhodčím řízení, které se týká zpoždění při výstavbě rektoru EPR – prvního svého druhu – v jaderné elektrárně Olkiluoto. Toto rozhodnutí následuje dílčí odškodné pro společnost TVO, které tento podnik dostal v loňském listopadu.

jaderná energie - Společnost TVO získá další odškodné v rozhodčím řízení ohledně JE Olkiluoto - Nové bloky ve světě (Olkiluoto 3 August 2016 460 TVO) 1
JE Olkiluoto (zdroj: WNN)

Konsorcium Areva-Siemens zahájilo výstavbu třetího bloku JE Olkiluoto v roce 2005 na základě smlouvy na klíč uzavřené se společností TVO koncem roku 2003. Dokončení reaktoru s instalovaným výkonem 1 600 MWe bylo původně naplánováno na rok 2009, avšak projekt postihla různá zpoždění a komplikace.

Probíhající rozhodčí řízení prostřednictvím Mezinárodní obchodní komory (International Chamber of Commerce – ICC) bylo zahájeno dodavatelským konsorciem v prosinci roku 2008. V roce 2012 společnost TVO uplatnila nárok vůči konsorciu Areva-Siemens v rámci rozhodčího řízení. Obě strany od té doby provedly řadu revizí svých nároků. Společnost TVO tvrdí, že vzhledem k tomu, že se třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto staví na základě smlouvy na klíč s pevnou cenou, dodavatelské společnosti konsorcia jsou „společně a nerozdílně odpovědné za smluvní závazky elektrárny“. Konsorcium Areva-Siemens však oponuje tím, že společnost TVO sama zapříčinila určitá zpoždění ve výstavbě elektrárny.

V listopadu 2016 společnost TVO oznámila, že obdržela konečné a závazné dílčí odškodné, ve kterém komora ICC „zohlednila časné období projektu“, a to včetně časového plánu, licencování, připravenosti pro licenční proces a návrh systému.

Společnost TVO dne 20. července oznámila, že tribunál komory ICC jí přiznal další dílčí odškodné – poté, co se zabýval přípravou, přezkumem, předložením a schvalováním designu a licenčních dokumentů souvisejících s projektem třetího bloku JE Olkiluoto. Společnost dále uvedla, že toto částečné odškodné „konečně vyřešilo většinu faktů a otázek ve prospěch podniku TVO. Naopak, toto rozhodnutí v tomto ohledu také odmítlo většinu argumentů dodavatele“.

Podle společnosti TVO poslední dílčí odškodné – které nemá vliv na požadované peněžní částky – „jednoznačné odmítlo analytickou metodu použitou dodavatelem k podpoře jeho hlavních peněžitých pohledávek vůči společnosti TVO“.

Společnost TVO poznamenala, že rozhodčí řízení probíhá a že alespoň jedno další dílčí odškodné bude přiznáno předtím, než komora ICC učiní své konečné rozhodnutí, které bude deklarovat závazky stran ohledně úhrady kompenzace.

Ve svém prohlášení firma Areva uvedla, že bude zkoumat rozhodnutí. Dále uvedla: „Nejedná se o výši vzájemných pohledávek mezi konsorciem Areva-Siemens a společností TVO, ani se nerozhoduje o všech klíčových otázkách rozhodčího řízení. Konečně rozhodnutí komory ICC je očekáváno počátkem roku 2018.“

Podle posledního harmonogramu poskytnutého konsorciem Areva-Siemens v září 2014 bude běžná výroba elektrické energie na tomto bloku zahájena koncem roku 2018. Studené funkční testování primární okruhu reaktoru – důležitý krok při uvádění bloku do provozu – započalo minulý měsíc, horké funkční testy jsou naplánovány později v tomto roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..