Společnost Toshiba Corporation souhlasila s tím, že firmám South Carolina Electric & Gas (SCE&G) a Santee Cooper zaplatí maximálně 2,168 miliardy dolarů v rámci svých záručních povinností za dva reaktory AP1000, které se staví v jaderné elektrárně Summer v Jižní Karolíně. Majitelé projektu říkají, že dodatečné náklady na dokončení těchto bloků by ale měly tuto částku překročit.

jaderná energie - Společnost Toshiba souhlasí s povinností ohledně JE Summer, avšak i nadále přetrvávají problémy - Ve světě (Summer 2 June 2017 460) 1
Výstavba JE Summer (zdroj: WNN)

Podle podmínek smlouvy, jež byla podepsána dne 27. července, musí společnost Toshiba provést platby ve splátkách během období od října 2017 do září 2022. Z celkové částky 2,168 miliardy dolarů dostane firma SCE&G celkem 1,192 miliardy dolarů za 55% vlastnictví projektu. Firma Santee Cooper, jakožto 45% vlastník projektu, obdrží částku 976 milionů dolarů.

Závazky japonské společnosti – jako bývalé mateřské společnosti firmy Westinghouse – jsou splatné bez ohledu na to, zda byl nebo nebyl dokončen jeden či oba bloky, nebo bylo od projektu upuštěno. Tyto závazky nemohou být vystaveny žádnému dalšímu nárůstu nákladů nebo dalším výzvám od vlastníků projektu JE Summer, a to ani v případě zvýšení budoucích nákladů na výstavbu. Avšak pokud budou oba bloky dokončeny a stavební náklady budou nižší než specifikované maximum, bude společnost Toshiba oprávněna získat část z rozdílu.

Povinnost mateřské záruky byla zavedena společností Toshiba a vlastníky projektu JE Summer v roce 2008, kdy byla s firmou Westinghouse uzavřena smlouva týkající se inženýrství, zadávání veřejných zakázek a výstavy (EPC ) pro dva bloky s designem AP1000. Firma Westinghouse požádala v březnu letošního roku o bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech.

Společnost Toshiba dosáhla v červnu stejné dohody s vlastníky dvou bloků AP1000, které se staví v jaderné elektrárně Vogtle v Georgii, přičemž pro tento projekt byla stanovena hranice 3,68 miliardy dolarů.

„S oznámením ze dne 28. července byl definitivně stanoven maximální limit záruk ze strany společnosti Toshiba na všechny čtyři jaderné reaktory, které se staví v rámci amerických projektů, a společnost Toshiba nyní vyloučila riziko dodatečných plateb souvisejících se zárukou mateřské společnosti,“ uvedl tento podnik.

Společnost Toshiba uvedla, že částky zahrnuté v těchto dvou dohodách již byly začleněny do jejího výhledu pro fiskální rok 2016, který byl ohlášen v červnu. Maximální částky budou začleněny do konsolidované účetní uzávěrky za fiskální rok 2016 jako ztráta z ukončených činností.

Výzvy k dokončení

Vzhledem k tomu, že firma Westinghouse vyhlásila bankrot, dceřiné společnosti podniku Scana Corporation –  firmy SCE&G a Santee Cooper – hodnotily možnosti pro projekt JE Summer. Mezi ně patřilo: pokračování s výstavbou u obou bloků; zaměřit se na výstavbu pouze jednoho bloku a dokončení druhého bloku odložit; zaměřit se na výstavbu pouze jednoho bloku a od druhého upustit; a upuštění od obou bloků.

Společnosti dne 27. července uvedly, že stále pracují na určení „nejrozumnější cesty vpřed“ pro tento projekt, ale doplnily, že očekávají, že dodatečné náklady na dokončení obou bloků by podstatně překročily částky splatné v souvislosti se smlouvou EPC pro tento projekt i odhady firmy Westinghouse, stejně jako platby spojené se zárukami ze strany společnosti Toshiba.

Navíc by oba bloky musely být v provozu před 1. lednem roku 2021, aby získaly nárok na daňové úlevy související s výrobou – podle stávajících daňových pravidel. Výstavba druhého bloku JE Summer započala v březnu 2013, přičemž u třetího bloku této elektrárny byla zahájena v listopadu téhož roku. Bloky jsou nyní připraveny ke komerčnímu provozu na duben 2020, respektive prosinec 2020. Nicméně společnosti Scana a Santee Cooper prohlásily, že v tomto okamžiku nevěří, že by bloky mohly být v provozu před 1. lednem roku 2021. „Majitelé projektu zvažují tyto faktory, stejně jako potřebu výroby elektřiny do budoucna v těchto blocích, při hodnocení projektu. Na základě těchto úvah podléhají alternativy dokončení obou bloků nebo pouze jednoho bloku závažným výzvám,“ uvedli.

Předseda společnosti Scana a generální ředitel Kevin Marsh prohlásil, že společnost se zavázala k tomu, že bude činit „finanční odpovědnost“ pro své zákazníky a další zúčastněné strany. „Jsme blízko tomu, abychom dokončili analýzu různých možností ke zjištění nejrozumnější cesty vpřed,“ doplnil.

Prozatímní dohoda o zhodnocení mezi majiteli projektu jaderné elektrárny Summer a firmou Westinghouse, podle níž práce na blocích pokračuje od podání bankrotu až do 10. srpna, podléhá schválení soudu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..