Francouzská společnost EDF uvedla, že blok s designem EPR, který se staví v její francouzské jaderné elektrárně Flamanville, bude připojen k rozvodné síti v květnu roku 2019 a dosáhne plného výkonu v listopadu téhož roku. Tyto termíny jsou v souladu s časovým harmonogramem pro třetí blok JE Flamanville, jenž společnost vydala v září 2015.

jaderná energie - Společnost EDF potvrdila plán pro spuštění reaktoru EPR v JE Flamanville - Nové bloky ve světě (Flamanville EPR 460 EDF) 1
Třetí blok JE Flamanville (zdroj: World Nuclear News)

Společnost EDF sdělila, že zakládání paliva do tohoto bloku, jehož instalovaný výkon činí 1 630 MWe, a zahájení jeho provozu se uskuteční koncem roku 2018. Výrobní testování a připojení tohoto bloku k síti je naplánováno na 25. května 2019. Očekává se, že plného výkonu dosáhne třetí blok JE Flamanville v listopadu 2019, doplnila společnost.

V září roku 2015 vydala společnost EDF revidovaný harmonogram pro milníky související s uvedením reaktoru EPR v jaderné elektrárně Flamanville do provozu. Předtím se očekávalo, že blok zahájí provoz do konce roku 2017. Podle tohoto plánu společnost EDF uvedla, že zakládání paliva a spuštění reaktoru proběhne ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018, připojení bloku k rozvodné síti a jeho plný výkon je pak očekáván ve druhém, respektive čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Stavební práce na tomto bloku, jenž se staví vedle dvou stávajících tlakovodních reaktorů v regionu Normandii nacházejícím se v severní Francii, byly zahájeny v roce 2007. Kapitálové náklady na výstavbu byly odhadnuty na 3,3 miliardy euro (podle kurzu v roce 2005) se zahájením komerčního provozu v roce 2013. Náklady a dokončení projektu byly od té doby několikrát revidovány. V září roku 2015 společnost EDF prohlásila, že náklady na projekt byly revidovány na částku 10,5 miliardy eur oproti odhadu z prosince roku 2012 ve výši 8 miliard eur.

Kopule reaktorové budovy byla umístěna v červenci 2013, zatímco reaktorová nádoba byla instalována v lednu roku 2014. Společnost EDF předložila francouzskému regulačnímu úřadu dokumentaci k žádosti o uvedení třetího bloku JE Flamanville do provozu počátkem roku 2015.

Systémové výkonností testy v tomto bloku byly zahájeny 15. března letošního roku. První fáze zkoušek zahrnuje velmi rychlé proudění kapaliny v primárním okruhu, poté se provádí studené testování. 

Firma Areva NP objevila v dubnu 2015 anomálie ve složení oceli v určitých zónách hlavy a spodní strany tlakové nádoby reaktoru s designem EPR v jaderné elektrárně Flamanville. Inženýrská skupina zahájila testovací program, který prokázal, že mechanická pevnost oceli je dostatečná pro veškeré provozní situace, včetně možných nehod. Závěry programu byly zaslány francouzskému regulačnímu úřadu v prosinci minulého roku. Koncem měsíce června regulační úřad předběžně rozhodl, že blok může být bezpečně uveden do provozu, ale doplnil, že bude nutné vyměnit hlavu tlakové nádoby reaktoru do konce roku 2024. Společnost EDF prohlásila, že má za cíl dokázat, že pravidelná údržba by mohla zabránit nutnosti vyměnit hlavu tlakové nádoby reaktoru ve stanovém termínu.

Další reaktory typu EPR se staví ve třetím bloku finské jaderné elektrárně Olkiluoto a v prvních dvou blocích čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan). Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto je ve výstavbě už od roku 2005 a od té doby projekt zažil několik revizí data uvedení do provozu. Podle současných plánů má být blok do provozu uveden do konce roku 2018. První blok čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan se staví od roku 2009. Jeho zprovoznění je naplánováno na druhou polovinu letošního roku. Druhý blok této elektrárny má být do provozu uveden v první polovině příštího roku. Další dva reaktory EPR se plánují pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..