Ostrověcká jaderná elektrárna (Bělorusko), jejíž dva bloky staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, bude plně uvedena do provozu v létě roku 2020, potvrdil začátkem týdne Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu.

jaderná energie - Rosatom potvrdil plány uvést Ostrověckou JE do provozu v roce 2020 - Nové bloky ve světě (beloruska je 1024) 1
Staveniště Ostrověcké jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosatom)

Po schůzce s běloruským prezidentem, Alexadrem Lukašenkem, Lichačov řekl: „Společně jsme zhodnotili průběh výstavby a musím konstatovat, že se sice pochopitelně vyskytují drobné překážky, ale máme připraveny odpovědi prakticky na všechny problémy. Budeme tak schopni splnit náš závazek uvést novou elektrárnu do provozu v létě roku 2020.“

Připomněl, že běloruská strana zadala Rosatomu úkol postavit nejbezpečnější a nejmodernější jadernou elektrárnu v Evropě. „Rosatom z tohoto požadavku vychází a staví zde elektrárnu generace III+, která nemá ve světě analogii. Používáme zde nejekonomičtější přístup k výstavbě, který ale nemá negativní vliv na kvalitu, bezpečnost a trvání výstavby,“ zdůrazňuje Lichačov.

Ostrověcká JE vzniká poblíž běloruského města Ostrověc a nachází se asi 50 kilometrů od Vilniusu. Bude mít dva bloky postavené podle projektu AES-2006, což je typový projekt ruské jaderné elektrárny generace III+ se zlepšenými technickými a ekonomickými parametry, který splňuje nejmodernější (tzv. pofukušimské) bezpečnostní normy, požadavky na ochranu přírody a právní normy na ochranu zdraví.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Zapojení našich firem jako v případě výstavby Novoroněžské / 3+/ bude vhodné, vzhledem k některým pofukušimským zdokonalením.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..