Z prezidentova projevu na konci jeho návštěvy Kraje Vysočina vybíráme jen jaderná témata. Celý projev naleznete na webu Kanceláře prezidenta republiky.

První téma je jaderná energetika. Víte, že jsem zastáncem takzvaného konzervativního mixu energetiky, který byl ostatně vyjádřen i v dlouhodobé koncepci naší energetiky, ale který je neustále zpochybňován zelenými aktivisty. A jsem velmi rád, že právě v Dukovanech jsem se mohl setkat s případem nikoli pouze těch, kdo přímo pracují v této elektrárně, ale jak pan hejtman může jistě potvrdit, celého Kraje Vysočina, který podporuje rozšíření dukovanské elektrárny. Čili zde tento zelený fanatismus neexistuje, a jsem tomu samozřejmě velice rád.

jaderná energie - Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Kraje Vysočina - Nové bloky v ČR (dsc 4501 1024) 1
Miloš Zeman při diskuzi s pracovníky JE Dukovany. (Zdroj: Hrad.cz)

Když jsme diskutovali za účasti generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše možnosti financování, vyjádřil jsem sám názor, který je ostatně jednou ze tří možností financování, a to je obdobný model, jako zvolilo Maďarsko v případě své elektrárny Paks. Další model je model, který zvolila Velká Británie v případě elektrárny Hinkley Point. 

Ale teď mně dovolte, abych řekl obvyklou provokativní poznámku. Víte, že byl zrušen temelínský tendr, který byl asi před dvěma, nebo kolika lety, kde jedním z uchazečů byla společnost Westinghouse. Společnost Westinghouse je nyní blízko bankrotu a požádala o ochranu před svými věřiteli. Představte si tedy, co by se asi tak stalo, kdyby Westinghouse tendr vyhrál a následně vyhlásil bankrot. Nebylo by to zrovna pro Českou republiku příliš příjemné. Takže jsem rád, že do tendru půjdou serióznější uchazeči a že nebudou přeceňováni nebo hodnoceni na základě politických kritérií.

A samozřejmě, že k té jaderné energetice mám ještě jednu ne méně provokativní poznámku. Milý pane hejtmane, milý Jiří, já si samozřejmě velmi vážím toho, že Kraj Vysočina podporuje dostavbu Dukovan, ale když se bavíme o jaderném úložišti, tak najednou někteří mají poněkud distancovaný postoj. A přitom v Dolní Rožínce je vytěžený uranový důl, který má dvacet pět pater. A i když se tvrdí, že vyhořelé palivo je natolik bezpečné, že ani nepotřebuje hlubinné úložiště, no tak na území Kraje Vysočina máte Dolní Rožínku, a já bych byl velmi rád, kdybyste se dohodli a kdyby to jaderné úložiště bylo právě v této naprosto bezpečné oblasti.

Ve vztahu k úložišti reagoval Jiří Bhěhounek, hejtman Kraje Vysočina, podle zprávy ČTK následovně:

Běhounek řekl, že názor prezidenta respektuje. O otázce by ale podle něj měli rozhodovat odborníci. „Je tady technická záležitost, která je na zhodnocení odborníků, a to jest, že jaderné úložiště by v určitých lokalitách, kde bylo těženo, bylo obtížné umístit,“ řekl. Podotkl, že experti prověřují i možné uložení vyhořelého paliva v lokalitách českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

Zdroj: Hrad.cz, ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..