Poslední čtvrtý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany byl do provozu uveden před 30 lety – dne 19. července 1987. Elektrárna začala dodávat elektrickou energii do sítě již o dva roky dříve, a to po spuštění jejího prvního bloku. Dukovany se staly první českou jadernou elektrárnou a co do výroby elektřiny nejvýznamnější v tuzemsku. Tato elektrárna má celkový instalovaný výkon 2 040 MW a pokrývá 20 % spotřeby elektřiny v ČR. Zároveň patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům na Vysočině.

jaderná energie - Před 30 lety byl spuštěn čtvrtý výrobní blok JE Dukovany - V Česku (Pára stoupající z chladicích věží JE Dukovany zdroj archiv) 1
Pára stoupající z chladicích věží JE Dukovany (zdroj: archiv)

Plány na výstavbu dukovanské elektrárny se začaly rýsovat ve druhé polovině 60. let ve spolupráci se Sovětským svazem. Příslušná mezivládní dohoda byla podepsána v dubnu roku 1970, kromě výstavby nového zdroje předpokládala i rozšíření elektrárny v Jaslovských Bohunicích na Slovensku, budované již od konce 50. let. Právě tam byla už v prosinci 1972 uvedena do provozu první československá jaderná elektrárna, která však byla kvůli technickým problémům uzavřená o pouhých pět let později.

Nedávno dostala skupina ČEZ – vlastník a provozovatel JE Dukovany – od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nové povolení pro provoz druhého bloku elektrárny na dobu neurčitou, stejně jako v minulém roce pro první blok této jaderné elektrárny. Předtím vydával úřad pro dukovanské bloky vždy pouze desetileté licence. U zbývajících dvou výrobních bloků končí desetiletá povolení s letošním rokem. V současné době se také připravuje rozšíření dukovanské elektrárny. Členové vlády uvedli, že by výstavba nového bloku měla být zahájena tak, aby mohl být spuštěn do roku 2037.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..