Nikdy nekončící příběh, který se opakuje stále dokola, připomíná spor státu s obcemi kvůli stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Výrazný posun nepřineslo ani červencové setkání starostů z Pošumaví se státními úředníky.

jaderná energie - Právo: Úložiště: obce jsou stále bez záruk - Back-end (model hlubinneho uloziste 1024) 1
Vizualizace toho, jak by mělo vypadat české hlubinné úložiště vysoce aktivního odpadu. (Zdroj: SÚRAO)

Schůzka se odehrála před několika dny v Chanovicích na Klatovsku. K jednomu stolu tam usedli starostové obcí z lokality Březový potok na Klatovsku, náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný a ředitel státní organizace SÚRAO Jiří Slovák.

Právě SÚRAO, celým názvem Správa úložišť radioaktivních odpadů, je zodpovědná za přípravu stavby úložiště. Obce z Březového potoka patří mezi její největší odpůrce. I přes velký odpor ale stále nebyly vyškrtnuty ze seznamu sedmi lokalit, ze kterých stát vybírá tu nejvhodnější pro umístění stavby.

 

Stále proti

„Pan náměstek Novotný říkal, že mu jde především o to, aby získal informace a nasál atmosféru. Tu prý nasál. Je mu jasné, že u nás k úložišti panuje veliký odpor,“ sdělil Právu Jan Vavřička (BEZPP), starosta Pačejova – jedné z dotčených obcí.

Zástupci Březového potoka Novotnému sdělili, že nemají důvěru k SÚRAO kvůli tomu, jak ve věci postupuje a jak přehlíží obce. Důrazně odmítli i samotné úložiště. „V referendu se u nás přes 98 procent občanů vyjádřilo proti úložišti. Jako zástupci samospráv jiné stanovisko zastávat nemůžeme a ani nebudeme,“ doplnil Vavřička.

Starostové na schůzce kritizovali chování státu, který obcím stále nedal právní páky na to, aby mohly ambiciózní projekt na svém území odmítnout. Novotný podle starosty vyslovil názor, že by se měl stát se samosprávami domluvit. „To říkají všichni politici. Žádný takový zákon ale přijat nebyl, dokonce ani nebyl navržen,“ uvedl pačejovský starosta.

Stejně hovořil i starosta Chanovic Petr Klásek (BEZPP). „Slibů o posílení práv obcí a jejich občanů jsem již slyšel od různých politiků, a to i na úrovni ministrů a jejich náměstků, celou řadu. Ale za patnáct roků nikdo potřebný zákon nepřipravoval. Demokratická práva obcí a občanů, hledání jiných možností a variant skladování radioaktivních materiálů SÚRAO neřeší,“ řekl Právu Klásek.

Situace se tak podle starostů nezměnila. Ve hře nadále zůstává sedm lokalit, které se zatím proti rozhodnutí státu nemají šanci bránit.

 

Volební pauza

Stát chce úložiště pro ukládání vyhořelého paliva z českých jaderných elektráren zprovoznit mezi lety 2050 a 2065. Výběr by se měl zúžit ze sedmi na čtyři do roku 2018. Starostové nyní očekávají, že před parlamentními volbami k výrazným posunům nedojde. „Nikdo nechce před volbami dráždit voliče,“ uzavřel Vavřička.

 

Zdroj: Právo (Jihozápadní Čechy), 31/07/2017

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..