Výměna jaderného paliva v elektrárně je velmi náročná práce vzhledem k radioaktivitě palivových souborů. Veškeré práce probíhají pod dohledem odborníků a kontrolorů. Každý palivový soubor je nutné zkontrolovat před zavezením do reaktoru, zavážení paliva do temelínského reaktoru začalo tento týden, více se dočtete v následujících odstavcích. 

jaderná energie - Právo: Odstávka druhého bloku potrvá v Temelíně do srpna - V Česku (Vizualizace nových bloků JE Temelín. Zdroj ČEZ) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: cez.cz)

Temelínští technici zavážejí v tomto týdnu palivo do reaktoru druhého bloku. Ukončení odstávky tak vychází na polovinu srpna. Právo o tom informoval mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

„Zavážecí stroj ujede mezi bazénem skladování paliva a vedlejším reaktorem asi pět kilometrů. Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Začali jsme ve středu a měli bychom být hotovi do konce týdne,“ uvedl.

Energetici přesunou z bazénu do reaktoru celkem 163 palivových souborů. Veškeré manipulace jsou prostřednictvím kamer přenášeny do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.

Zdroj: Právo, 15/2017 ze dne 8.7.2017, strana 4

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..