V červnu 2017 zakončilo palivo TVS-Kvadrat svůj druhý rok provozu v reaktoru švédské jaderné elektrárny Ringhals. Provozovatel na základě dobrých výsledků uvažuje o rozšíření pilotního provozu paliva ruské konstrukce určeného pro západní typy reaktorů.

jaderná energie - Pilotní provoz paliva TVS-Kvadrat se rozšiřuje - Palivový cyklus (1 1 1024) 1
Palivová kazeta TVS-Kvadrat. (Zdroj: Rosatom)

Během každoroční pravidelné odstávky provedli pracovníci provozovatele elektrárny Ringhals, společnosti Vattenfal, důkladnou kontrolu paliva TVS-Kvadrat vyjmutého ze 3. bloku této elektrárny. Kontrola prokázala, že všechny parametry paliva se nacházejí v mezích stanovených projektem. Nyní jsou již kazety zpět v aktivní zóně reaktoru.

„Jsme spokojeni s výsledky provozu ruského paliva ve Švédsku. Všechny parametry odpovídají našim očekáváním. Mezi společnostmi TVEL a Vattenfal pokračuje profesionální a konstruktivní dialog. Otevřeně a transparentně spolupracujeme a plníme všechny požadavky a přání našeho švédského zákazníka,“ komentuje Oleg Grigorjev, starší viceprezident společnosti TVEL.

V červnu 2017 se společnosti TVEL a Vattenfal dohodly na dodatečné dodávce 4 až 8 kazet TVS-Kvadrat pro pilotní provoz v reaktoru 4. bloku JE Ringhals, který začne v roce 2019. Díky tomu švédský provozovatel získá mnohem širší objem dat z pilotního provozu ruského paliva a může tak rozšířit jeho referentnost.

S přihlédnutím k výkupním cenám elektřiny, které jsou v současnosti pro klasické zdroje velmi nízké, hraje právě palivo velkou roli v optimalizaci nákladů na provoz jaderných elektráren.

Podle názoru odborníků znamenal rok 2016 pro Rosatom průlom na mezinárodním trhu s jaderným palivem pro jaderné elektrárny s tlakovodními reaktory západní konstrukce. TVEL (palivová divize Rosatomu) uzavřel kontrakt s jedním z amerických provozovatelů jaderných elektráren na pilotní provoz paliva TVS-Kvadrat a také kontrakt na komerční dodávky pro JE Ringhals začínající rokem 2021.

V letošním roce plánuje TVEL uzavřít kontrakt na pilotní provoz tohoto paliva ještě s jedním americkým provozovatelem jaderných elektráren a v dalším roce by mohl být tento program dále rozšířen, protože do něj vstupuje dalších pět amerických provozovatelů.

Palivo TVS-Kvadrat jsou palivové kazety typu 17×17 určené pro některé typy tlakovodních reaktorů od společnosti Westinghouse. Konstrukce tohoto paliva, jehož vývoj začal TVEL v roce 2002, vychází z dlouholetých zkušeností s vývojem, výrobou a provozem jaderného paliva v reaktorech VVER-1000. Do vývoje se promítly nejnovější výsledky vědeckého pokroku a aktuální zkušenosti v oblasti paliva pro reaktory typu VVER. Výsledkem je palivo diverzifikované nejen z hlediska výroby, ale také z hlediska samotné konstrukce.

Zdroj: TVEL.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..