Výměna paliva v jaderných elektrárnách lze rozdělit na 2 druhy, kontinuální výměna paliva, která je známá například z kanadských těžkovodních reaktorů CANDU, či více používaná kampaňová výměna paliva. Tlakovodní reaktory používají kampaňovou výměnu paliva. Palivo je v jaderném reaktoru 3, 4, či 5 let, přičemž překládka probíhá zpravidla jednou ročně. Nyní došel čas, kdy bude měněna část paliva na 3. bloku dukovanské elektrárny. Během odstávky bude část paliva vyvezena z reaktoru, nahrazena novými palivovými soubory, celá zóna bude přeskládána tak, aby bylo palivo maximálně využito. Během odstávky budou navíc provedeny modernizace, opravy a servis zařízení. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

jaderná energie - obkjedu.cz: Odstávka 3. bloku JE Dukovany - poslední v letošním roce - V Česku (04 dukovany) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: https://www.cez.cz)

V Dukovanech začíná poslední odstávka letošního roku. Během ní budou dokončeny kontroly k zajištění dalšího provozu pro dva zbývající bloky elektrárny.

Dnes ve 12 hodin začalo plánované snižování výkonu 3. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem je zahájení plánované odstávky v délce 107 dnů, během kterých energetici v reaktoru vymění pětinu paliva za čerstvé, zrealizují 68 významných technických akcí a provedou rozsáhlé kontroly zařízení pro získání aktuálních podkladů k dalšímu provoz bloku. V provozu tak budou do konce prázdnin, z důvodu modernizace druhé centrální čerpací stanice, dva ze čtyř dukovanských bloků. Dodávek elektrické energie pro spotřebitele se omezení výroby nijak nedotkne. ČEZ výrobu pokryje z ostatních zdrojů.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..