Společnost EDF odhaduje, že náklady na projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království dosáhly v současné době celkem 25,4 miliardy dolarů, přičemž původní odhad byl 23,5 miliardy dolarů. Cílový termín pro uvedení prvního bloku do provozu zůstává do konce roku 2025.

jaderná energie - Náklady na projekt JE Hinkley Point C vzrostly o 8 %, sdělila společnost EDF - Nové bloky ve světě (Hinckley Point C CGI 460 EDF Energy) 1
Hinkley Point C (zdroj:WNN)

Společnost ve své výroční finanční zprávě za rok 2016 oznámila, že provede úplný přehled nákladů a harmonogram projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C.

V prohlášení ze dne 3. července společnost EDF uvedla, že její poslední odhad „zahrnuje úspěšné provozní plány akcí ve spolupráci s dodavateli“. Zvýšení nákladů „je výsledkem především lepšího pochopení designu přizpůsobeného požadavkům britských regulátorů, objemu a posloupnosti prací v lokalitě a postupné realizaci dodavatelských kontraktů“.

Projektová míra návratnosti společnosti EDF v tomto projektu je nyní přibližně 8,5 % v porovnání s počátečním odhadem 9 %.

Odlití prvního bezpečnostního betonu pro první blok se uskuteční v polovině roku 2019, potvrdila společnost EDF. Společnost však poznamenala, že se předpokládá, že konečný design, „který je v pevném časovém harmonogramu“, bude dokončen do konce příštího roku.

Společnost EDF řekla, že riziko odložení dodávky se odhaduje na 15 měsíců pro první blok a na 9 měsíců pro blok druhý. Toto riziko, doplnila společnost, by znamenalo dodatečné potenciální náklady ve výši přibližně 908 milionů dolarů. Podle tohoto předpokladu by míra návratnosti pro společnost EDF byla asi 8,2 %.

Nová stavební dceřiná společnosti firmy EDF Energy, podnik EDF NNB Generation Company, „bude v souladu se svými správními pravidly studovat a provádět doporučení v rámci přezkumu“.

Podle dohody sjednané v říjnu roku 2015 převezme společnost China General Nuclear (CGN) podíl o velikosti 33,5 % na projektu společnosti EDF Energy pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C, která se bude nacházet v Somersetu v Anglii. Elektrárna bude obsahovat dva evropské tlakové reaktory (European Pressurised Reactor – EPR) navržené firmou Areva. Bude se jednat o první novou jadernou elektrárnu postavenou ve Spojeném království za posledních téměř 20 let a bude zajišťovat zhruba 7 % elektrické energie v zemi.

Závěrečné dohody umožňující pokračování výstavby dvou reaktorů EPR v JE Hinkley Point C byly podepsány dne 29. září loňského roku vládou Spojeného království a společnostmi EDF i CGN. Do těchto dohod byly zahrnuty také smlouvy s názvem contract-for-difference (CfD) a Secretary of State Investor Agreement. Smlouva CfD – garantující cenu za elektřinu vyrobenou v jaderné elektrárně Hinkley Point C – byla původně dohodnuta v říjnu roku 2013 a zaručuje, že elektrárna získá asi 120 dolarů za MWh během prvních 35 let provozu. Podpis těchto dohod následoval dlouho očekávané a pozitivní konečné investiční rozhodnutí od představenstva společnosti EDF z 28. července tohoto roku.

Reaktor UK EPR se stal prvním reaktorovým designem, který dokončil proces Generic Design Assessment a obdržel potvrzení Design Acceptance Confirmation od regulačního úřadu Office for Nuclear Regulation (ONR) a prohlášení Statement of Design Acceptability od agentury Environment Agency v prosinci roku 2012.

V březnu letošního roku vydal úřad ONR svůj první souhlas se zahájením výstavby jaderné elektrárny v lokalitě Hinkley Point C. Souhlas se vztahuje na umístění strukturálního betonu pro první struktury související s jadernou bezpečností v této oblasti. Nedává však souhlas pro všechny konstrukční prvky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..