Vydány byly další podrobnosti o indické plánované výstavbě deseti domácky navržených těžkovodních tlakových reaktorů (pressurised heavy water reactors – PHWR), kterou vláda schválila v květnu letošního roku. Reaktory budou postaveny ve čtyřech lokalitách – včetně dvou nových oblastí – do roku 2031.

jaderná energie - Ministerstvo pracuje na indickém plánu pro deset nových těžkovodních tlakových reaktorů - Nové bloky ve světě (kaps1) 1
JE Kakrapar (zdroj: The Indian Express)

Dne 17. května vláda – které předsedal premiér Naréndra Módí – schválila výstavbu deseti bloků s instalovaným výkonem 700 MW v rámci „významného rozhodnutí o urychlení indického domácího jaderného programu“. Oznámení vlády neposkytlo žádný časový plán ani lokality pro nové reaktory, ale uvedlo, že projekt by měl za následek „výrazné zvětšení“ kapacity jaderné výroby v zemi.

V reakci na otázku v indické dolní komoře Lok Sabha potvrdil ministr pro atomovou energii Jitendra Singh, že vláda „udělila administrativní schválení a finanční podporu“ pro výstavbu deseti reaktorů PWHR.

Dále uvedl, že dva z reaktorů budou postaveny jako pátý a šestý blok jaderné elektrárny Kaiga ve státě Karnátaka; dva jako třetí a čtvrtý blok JE Gorakhpur ve státě Harijána; dva jako první a druhý blok nové jaderné elektrárny Chutka ve státě Madhjapradéš; a čtyři bloky budou vybudovány v nové JE Mahi Banswara ve státě Rádžasthán. Očekává se, že výstavba bude postupně dokončena do roku 2031.

Nejnovější indický plán pro jaderné elektrárny, který byl vydán v roce 2012, zahrnoval reaktory PWHR s instalovaným výkonem 700 MWe v JE Gorakhpur, Chutka, Bhimpur (Madhjapradéš), Mahi Banswara a Kaiga – s tím, že v každé z nich se měly stavět dva výrobní bloky a potenciální výstavba měla začít v letošním roce. Podle plánů, jež oznámil ministr Singh, dva bloky plánované pro jadernou elektrárnu Bhimpur byly převedeny do JE Mahi Banswara. Kromě těchto těžkovodních tlakových reaktorů se staví další Ruskem navržené reaktory VVER ve druhé části JE Kudankulam ve státě Tamilnádu.

„Vzhledem k tomu, že projekty jaderných elektráren jsou v centrálním sektoru, vyrobená elektrická energie pocházející z těchto elektráren by byla přidělena přijímajícím státům nebo odborovým územím v energetické oblasti ministerstvem energetiky podle stávajících směrnic,“ vysvětlil Singh.

Dále řekl, že odhadované celkové náklady na výstavbu deseti bloků činí 16,3 miliardy amerických dolarů „na úrovni konstantních cen (s výjimkou eskalace a úroků během výstavby)“.

Ministr Singh dodal, že materiály, komponenty a vybavení potřebné k vybudování deseti bloků budou získány vlastními silami. Při oznamování plánů pro nové bloky vláda uvedla, že budou „zcela domácí iniciativou“ s pravděpodobnými objednávkami v indickém průmyslu v hodnotě kolem 10,88 miliard amerických dolarů.

Vláda uvedla, že projekt přijme „flotilový režim“, který přinese „podstatné úspory z rozsahu“ a maximalizuje efektivitu. Očekává se, že projekt vytvoří více než 33 400 pracovních míst a posílí reputaci země jako „jednoho z hlavních jaderných výrobců“.

„Co se týká paliva, rozhodnutí o použití domácího nebo dovezeného paliva pro každý projekt přijme vláda ve vhodnou dobu,“ sdělil ministr.

Indie v současné době provozuje 22 reaktorů s celkovou instalovanou kapacitou 6780 MWe  a dalších 6 700 MWe by mělo přibýt v dalších pěti letech. První čtyři domácky navržené těžkovodní tlakové reaktory s instalovaným výkonem 700 MWe se staví v lokalitě jaderné elektrárny Kakrapar (bloky číslo 3 a 4) a v JE Rajasthan (sedmý a osmý blok).

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..