Ruský jaderný průmysl je připraven rozšířit v oblasti jaderné energetiky spolupráci s členskými zeměmi Evropské unie, která byla zahájena před bezmála půlstoletím. Podle ruské korporace pro atomovou energii Rosatom existují nové perspektivní projekty, které je možné realizovat na území zemí EU nebo ve spolupráci s nimi. O jaké projekty by mohlo jít, řekl agentuře RIA Novosti Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele a ředitel pro mezinárodní obchod Rosatomu, během konference o jaderné bezpečnosti ENSREG Conference on Nuclear Safety, která probíhala 28. – 29. června v Bruselu.

jaderná energie - Kirill Komarov: Rosatom je otevřen pro širokou spolupráci s EU - Ve světě (Kirill Komarov 1024) 1
Kirill Komarov. (Zdroj: Rosatom)

Jak byste dnes Rosatom charakterizoval spolupráci se zeměmi EU?

Nevidím, že by byly jakékoliv problémy ve spolupráci mezi Ruskem a EU v oblasti jaderné energetiky. Máme za sebou úspěšnou dlouholetou spolupráci, která začala před 47 lety a nikdy nebyla přerušena ani na jediný den. Roční objem vzájemného obchodu, mám na mysli jak dodávky z Ruska do EU a z EU do Ruska, tak naše společné projekty ve třetích zemích, se pohybuje v miliardách eur. Jde o velmi úspěšnou spolupráci, kterou neustále rozvíjíme a doplňujeme o nové prvky.

To znamená, že se sankce ze strany EU neodrazily na této spolupráci?

Na Rosatom se nevztahují žádné sankce ve vztahu Ruska a EU v oblasti jaderné energetiky. Proto se sankce na vzájemné spolupráci nepodepsaly a neustále rozjíždíme nové projekty.

Co bude pro spolupráci s Ruskem znamenat vystoupení Velké Británie z EU? Mohla by to být pro Rosatom výhoda?

Nechtěl bych dělat takové závěry, protože existují obecná mezinárodní pravidla, kterými se řídíme při práci se zahraničními zeměmi bez ohledu na to, zda patří do EU, nebo ne. Jde například o normy Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Světové organizace provozovatelů jaderný elektráren. Tyto normy zůstanou i nadále v platnosti beze změn. Pro spolupráci s Velkou Británií dále máme veškerý nezbytný právní základ, který nezávisí na jejím členství v EU. Již mnoho let tam dodáváme jaderné palivo, které se z větší části vyrábí v Rusku podle technologie francouzské společnosti Areva.

Jaké jsou další perspektivy spolupráce Rosatomu s Velkou Británií a EU?

V současnosti vidím velký potenciál spolupráce s Velkou Británií v oblasti back-endu, tedy vyřazování vysloužilých jaderných elektráren z provozu a přepracování paliva. Dnes třeba probíhá mnoho diskuzí o tom, jak stavět úložiště použitého jaderného paliva. Naše pevná pozice vychází z toho, že současné technologie nám umožňují přepracovávat, to co bychom dříve museli ukládat pod zem. To znamená získávat z použitého paliva všechny látky, které je možné ještě několikrát využít, a až potom řešit konečné ukládání nevyužitelných látek, jejichž objem bude menší a poločas rozpadu kratší. Tato oblast představuje velký potenciál pro spolupráci nejen s Velkou Británií, ale také se všemi zeměmi EU.

Nedávno byly zveřejněny plány na zřízení výroby jaderného paliva ruské konstrukce v jedné z evropských zemí. O jakém typu paliva se bavíme? Šlo by o palivo pro ruské reaktory VVER provozované v Evropě, nebo se tam má postupem času rozjet i výroba paliva TVS-Kvadrat pro evropské reaktory západní konstrukce?

Jsme otevření různým formám spolupráce. Už 20 let spolupracujeme s Arevou při výrobě paliva francouzské konstrukce na území Ruska. Je to výhodné nejen pro Francouze, ale i pro nás a pro konečného zákazníka. Ano, nyní jsme začali jednání především s našimi francouzskými kolegy o tom, jak sjednotit naše úsilí a dělat něco podobného i s palivem ruské konstrukce. Může jít o palivo pro naše provozované reaktory VVER a výhledově i o ruské palivo čtvercového průřezu. V tomto ohledu je jaderná energetika natolik mezinárodní průmysl, že je v ní vše vzájemně propojeno a nejsou v ní nacionálně izolované zóny. Nejefektivnějších výsledků lze dosáhnout jen za široké mezinárodní spolupráce a k takové spolupráci jsme připraveni a již nyní ji realizujeme.

Zdroj: Ria Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..