V Jaderné elektrárně Temelín nastartovali energetici v noci na dnešek reaktor druhého bloku. Nyní budou následovat fyzikální a energetické testy. Výrobu elektrické energie z tohoto bloku chce skupina ČEZ obnovit během příštího týdne. ČTK tuto informaci dnes sdělil temelínský tiskový mluvčí Marek Sviták. Druhý blok prochází plánovanou odstávkou kvůli výměně paliva od 19. května.

jaderná energie - JE Temelín v noci nastartovala reaktor druhého bloku - V Česku (JE Temelín zdroj idnes.cz 3) 1
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Fyzikální testy například ověří, zda je správně zavezeno palivo. Poté začnou energetici zvyšovat výkon reaktoru. Až bude na 30% hodnotě, spustí personál dvacetihodinové energetické testy. Sviták vysvětlil: „Jsou tři, fyzici během nich sledují intenzitu štěpné reakce a kalibruje se měření výkonu reaktoru.“ Zároveň se vyvažuje turbína: roztočí se na provozní otáčky (50 otáček za vteřinu), přitom se sleduje, jak turbína reaguje.

Bohdan Zronek, ředitel divize Jaderná energetika, uvedl: „Startem reaktoru končí jeden z důležitých milníků odstávky. Stále nás ale čekají testy sekundárního okruhu, od kterých se bude odvíjet připojení bloku k přenosové soustavě.“ Připojení bloku by mělo nastat, až bude reaktor na 50 procentech výkonu. Svitáka doplnil, že takzvané fázování vychází na příští týden.

První blok temelínské jaderné elektrárny je ve standardním režimu. Od začátku roku vyrobila JE Temelín 9,06 TWh elektřiny, což odpovídá přibližně 15 % celkové spotřeby elektřiny ČR v minulém roce.

Jaderná elektrárna Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku. Její produkce pokrývá 20 % domácí spotřeby. První elektřinu vyrobila elektrárna v prosinci roku 2000. V minulém roce činila její produkce 12,1 TWh elektrické energie – zhruba o 2 TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci zapříčinily odstávky. I tak JE Temelín vyrobila ze všech českých zdrojů nejvíce: její elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..