Jaderná elektrárna Temelín dokončila v noci na dnešek bezpečnostní test ochranného obalu kolem reaktoru na odstaveném druhém bloku. Tento test trval tři dny. Během zkoušky, jež se provádí jednou za čtyři roky, napumpovali energetici do uzavřeného prostoru téměř 50 tun upraveného vzduchu. Test dopadl úspěšně. ČTK tuto informaci dnes oznámil tiskový mluvčí JE Temelín Petr Šuléř. Elektrárna tak nyní může dokončit odstávku spojenou s výměnou paliva. Očekává se, že tato odstávka by měla skončit do poloviny srpna.

jaderná energie - JE Temelín úspěšně dokončila test ochranného obalu reaktoru - V Česku (JE Temelín zdroj idnes.cz 2) 1
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Ochranný obal je jednou z hlavních bezpečnostních bariér elektrárny. Jejím účelem je ochrana reaktoru a dalších důležitých technologických zařízení primárního okruhu před extrémními vlivy, jako jsou zemětřesení, tornádo, silné srážky nebo tlaková vlna po výbuchu. Jedná se o železobetonový válec vysoký 56 metrů s vnitřním průměrem 45 metrů. Je přikrytý kulovou kopulí, jež je silná 1,1 metru, stěny jsou ještě o deset centimetrů silnější. Vnitřní povrch ochranného obalu kryje osm milimetrů silná vrstva oceli. Tato vrstva hermeticky uzavírá vnitřní prostor a brání tak případnému úniku radiace do okolí.

Při testování byl energetiky v ochranném obalu vytvořen přetlak, při provozu je naopak uvnitř podtlak. Vedoucí skupiny systémových inženýrů Luboš Fyrbach sdělil: „Zkouška dopadla úspěšně. Hodnoty měly očekávaný trend, pokles byl menší než dvě desetiny procenta z přidaného objemu za 24 hodin. Dalo by se tak říct, že rozptyl hodnot netěsnosti je pod hodnotou rozměru velikosti špendlíkové hlavičky. Objem obalu je přitom 60 000 metrů krychlových.“

Hermetický vstup do ochranného obalu vážící sto tun uzavřeli technici dne 18. července. Výkonné kompresory potom zvýšily tlak uvnitř na 172 kPa. Podle mluvčího tak na každý metr čtvereční působil vzduch silou sedmi tun, což přibližně odpovídá tlaku vody v sedmimetrové hloubce. Desítky hodin poté experti sledovali, zda se nemění parametry.

Jaderná elektrárna Temelín nyní může dokončit odstávku spojenou s výměnou paliva. Na tuto zkoušku dohlíželi i inspektoři ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zároveň se na ní podílela stovka expertů a techniků.

Temelínská elektrárna je největším výrobcem elektřiny v České republice. Její produkce pokrývá 20 % domácí spotřeby. První elektřinu vyrobila elektrárna v prosinci roku 2000. V minulém roce činila její produkce 12,1 TWh elektrické energie – téměř o 2 TWh méně než v roce 2015. Nižší produkce byla způsobena odstávkami. I tak JE Temelín vyrobila ze všech českých zdrojů nejvíce: její elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..