Mimořádné prohlídky, které se konaly od pátečního rána, přilákaly do Jaderné elektrárny Dukovany kolem 1 000 lidí. Lidé se dostali i do krytu a v autobuse projeli přes střežený prostor tohoto jaderného zařízení. Prohlídky trvaly v součtu 24 hodin a elektrárna je nabízí veřejnosti třetím rokem. Letos je zájem nejvyšší, řekl ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Prohlídky skončily dne 8. července ve 21:00 hod. Minulý rok se akce zúčastnilo 566 lidí.

jaderná energie - JE Dukovany od pátku navštívilo asi 1 000 lidí - V Česku (JE Dukovany zdroj tyden.cz) 1
JE Dukovany (zdroj: tyden.cz)

Loňský den otevřených dveří v dukovanské elektrárně trval den a noc, po půlnoci však bylo méně zájemců. Proto byly letošní exkurze rozloženy do dvou dnů – v obou dnech probíhaly od 09:00 do 21:00 hod.

Mluvčí Bezděk prohlásil: „Návštěvnost nás překvapila.“ Přijeli návštěvníci i ze vzdálených míst republiky – například z Rumburku a Frýdku-Místku. První páteční prohlídky se zúčastnilo 19 lidí, pak počet rostl. V jedné skupině mohlo být maximálně 40 lidí.

Jedna prohlídka zabrala 75 minut. Lidé se nejdříve dověděli základní údaje o starší ze dvou českých jaderných elektráren, a pak se šli podívat do krytu umístěného v budově informačního centra. V tomto krytu se může ukrýt celkem 300 osob. Bezděk doplnil: „Velký zájem vzbuzovaly balíčky s jídlem, které máme připravené pro případ delšího pobytu.“ Elektrárna obsahuje sedm krytů s celkovou kapacitou 2 500 lidí. Před nástupem do autobusu museli návštěvníci projít fyzickou kontrolou, jízda střeženými prostorami elektrárny trvala 45 minut.

Jaderná elektrárna Dukovany má celkem čtyři výrobní bloky, první blok zahájil provoz v roce 1985. Elektrárna pokrývá 20 % spotřeby elektrické energie v Česku. Zároveň patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům na Vysočině. Její infocentrum v minulém roce navštívilo rekordních 32 000 lidí. V letošním prvním pololetí zatím přišlo 14 500 zájemců.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..