Americký NuScale, kanadská Terrestrial Energy, britské konsorcium vedené společností Rolls-Royce, ruský závod OKBM Afrikantov či Billem Gatesem podporovaný Terrapower – to jsou jména jen několika z řady účastníků neoficiálního klání projektantů malých modulárních reaktorů.

jaderná energie - Jaderný průmysl obrací pozornost k malým reaktorům, o vlastním projektu uvažuje i česká ÚJV Řež - Inovativní reaktory (montáž reaktoru na Akademika Lomonosova 08) 1
Montáž reaktoru KLT-40S do plovoucí elektrárny Akademik Lomonosov. (Zdroj: Rosatom)

Jaderné velmoci v posledních letech stále více napínají síly a investují finanční prostředky do výzkumu a vývoje v této oblasti. Stranou ale nechtějí zůstat ani další země, včetně například Argentiny, Švédska nebo České republiky. Minulý týden projednával ukrajinský Energoatom s americko-kanadskou společností Holtec možnost licencovat a stavět jejich malý reaktor SMR-160 na Ukrajině. Budou malé modulární reaktory, tzv. SMR, budoucností jaderného průmyslu?

„Malé reaktory mohou být řešením, jak vytěžit výhody bezemisní jaderné energie a přitom se vyhnout neustále stoupajícím nákladům na výstavbu nových elektráren. Umožní zásobovat odlehlá místa, ale mohou posloužit i k vyrovnávání stability přenosové sítě při masivním rozvoji obnovitelných zdrojů,“ říká jaderný odborník Aleš John, který v Česku již několik let organizuje konference věnované malým reaktorům. Řada firem si tento potenciál uvědomuje a plánuje nastupující vlnu příležitosti vytěžit.

Jihokorejská firma KAERI pracuje na posouzení možnosti vybudovat svůj SMART reaktor v Saúdské Arábii. Americká společnost NuScale chce do roku 2026 postavit 12 malých reaktorů v Idahu. Kanadské jaderné laboratoře (CNL) jednají o možnosti postavit během příštích deseti let malý reaktor přímo v jejich areálu s firmou Terrestrial Energy, která koncept reaktoru vyvíjí. Ruský Výzkumný a konstrukční institut energetické techniky (NIKIET) v loni vydané studii předpokládá, že jeho návrh reaktoru VK-300 by mohl najít uplatnění až ve 14 ruských městech, přičemž čtyři už projevila reálný zájem. Novgorodský OKBM Afrikantov již svůj malý reaktor KLT-40S staví. Konsorcium britských firem vedené společností Rolls-Royce, která má bohaté zkušenosti s vývojem reaktorů do jaderných ponorek, plánuje do roku 2028 začít s výrobou svého konceptu SMR. Vlastní projekt s názvem Energy Well chce rozvíjet i česká ÚJV Řež. S případnou výrobou ale nepočítá dříve než po roce 2030.

Přestože se malé reaktory využívají např. v ponorkách či ledoborcích již desítky let, o jejich větším nasazení do energetiky se začalo uvažovat až počátkem tisíciletí, i když i nadále představovaly jen okrajovou záležitost. Zlom nastal po havárii v japonské Fukušimě a v posledních třech letech nabírá rozvoj vysoké obrátky. Světová jaderná asociace (WNA) eviduje v současnosti čtyři projekty malých reaktorů ve výrobě a přes 30 ve fázi vývoje.

Zdroj: Tisková zpráva ČNS

Česká nukleární společnost je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. www.csvts.cz/cns

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..