K zavezení paliva do reaktorů nové plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov dojde v přístavu společnosti Rosatomflot v Murmansku. Zde proběhnou také aktivní zkoušky plavidla. Stavba elektrárny probíhala v petrohradských loděnicích společnosti Baltijskij zavod – Sudostrojenije a do Murmansku bude převezena hotová loď po dokončení neaktivních zkoušek, které nyní probíhají, ale bez jaderného paliva na palubě. Podle generálního ředitele Rosatomu, Alexeje Lichačova, to takto proběhne z toho důvodu, aby se předešlo problémům s různým výkladem mezinárodního námořního práva.

jaderná energie - Jaderné palivo dostane plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov až v Murmansku - Jádro na moři (uploaded foto fb 000978 1024) 1
Akademik Lomonosov v petrohradských loděnicích v roce 2016. (Zdroj: Rosenergoatom)

Plovoucí elektrárna bude provozována u břehu Čukotky na Dálném východě poblíž města Pevek a bude zásobovat elektřinou a teplem tamní obce a průmyslové podniky. Majitel elektrárny, společnost Rosenergoatom (energetická divize Rosatomu), ji plánuje uvést do provozu v roce 2019.

Jejím základem jsou malé tlakovodní reaktory KLT-40S, které konstrukčně vycházejí z reaktorů desítky let používaných na palubě jaderných ledoborců. Každý ze dvou reaktorů má výkon 35 MWe. Projekt splňuje bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a má velké rezervy v odolnosti, díky kterým pro něj podle názoru odborníků nepředstavuje hrozbu cunami a jiné přírodní katastrofy.

 

Právní nuance

Podle Lichačova vznikají nejasnosti v mezinárodním námořním právu, které není na takto inovativní projekty připraveno. Uvedl: „Námořní legislativa zaostává za naší prací, protože v ní chybí termín „plovoucí jaderné zařízení bez vlastního pohonu“. Proto mnoho otázek, které nám pokládají naši sousedé a partneři v Baltském regionu, nemůže být zodpovězeno.“

„Abychom se vyhnuli dvojímu výkladu právním dokumentů, šedým zónám v regulaci pohybu plovoucí elektrárny z Petrohradu do Peveku, rozhodli jsme se provést zavážku paliva co nejblíže místu určení bude možné. Dojde k tomu v Murmansku po dokončení stavby plavidla. Také zde budou provedeny komplexní zkoušky plavidla, které plně odpoví na otázky o jeho 100% bezpečnosti,“ vysvětluje Lichačov.

 

Princip sousedské laskavosti

Lichačov dodal, že přístav Rosatomflotu v Murmansku je plně vybaven veškerým nezbytným zařízením, odborníky a zkušenostmi pro zavážení jaderného paliva do reaktoru. Toto rozhodnutí navíc dává smysl z ekonomického a technologického pohledu a je podloženo dlouholetým bezpečným provozem flotily jaderných ledoborců.

„Samotný převoz plavidla přes Baltský a Skandinávský region bude proveden bez přítomnosti jaderného paliva na palubě,“ řekl dále Lichačov a dodal, že tak Rosatom vyjde vstříc přáním zemí, které leží v této oblasti. „Zároveň se tím vyhneme právním kolizím a budeme vycházet z principu udržování dobrých sousedských vztahů,“ doplňuje Lichačov.

Závěrem uvedl, že na termín uvedení plovoucí elektrárny do provozu a celkovou cenu projektu nebude mít rozhodnutí o přemístění spouštěcích prací vliv.

Zdroj: RIA Novosti

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..