Dohoda o jaderné spolupráci podepsaná mezi Indií a Japonskem v loňském listopadu vstoupila v platnost dne 20. července výměnou diplomatických nót. Dohoda otevírá dveře Indii pro import japonské jaderné technologie.

jaderná energie - Jaderná dohoda mezi Indií a Japonskem vstoupila v platnost - Ve světě (Japan India agreement enters into force 460 Embassy of Japan in India) 1
Oficiální předání diplomatických nót (zdroj: WNN)

Po šesti letech jednání dohodu podepsali v Tokiu dne 11. listopadu indický a japonský premiér – Naréndra Módí a Šinzó Abe. Oba představitelé podepsali memorandum o spolupráci v prosinci v roce 2015.

Dohoda byla v květnu schválena dolní komorou japonského parlamentu – House of Representatives. Horní komora – House of Councillors – udělila souhlas s dohodou v minulém měsíci.

Dohoda vstoupila v platnost včera výměnou diplomatických nót v Novém Dillí. Výměnu nót zajistili Kenji Hiramatsu, japonský velvyslanec pro Indii, a Subrahmanyam Jaishankar, zahraniční tajemník Indie.

Indie byla z velké části vyloučena z mezinárodního obchodu s jadernými elektrárnami a jadernými materiály po více než tři desetiletí, a to kvůli svému postavení mimo komplexní rámec záruk Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Nuclear Non-proliferation Treaty).

Tato dohoda omezuje spolupráci na civilní účely s tím, že zakazuje Indii používat technologie a zařízení k vývoji jaderných zbraní, a požaduje, aby země přijala inspekce ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

„Tato dohoda je odrazem strategického partnerství mezi Indií a Japonskem a připraví cestu pro posílenou spolupráci v oblasti energetické bezpečnosti a čisté energetiky,“ uvedl indický ministr zahraničních věcí ve svém prohlášení. Dále doplnil: „Dohoda usiluje o podporu plné spolupráce mezi oběma zeměmi při vývoji a využívání jaderné energie pro mírové účely na stabilním, spolehlivém a předvídatelném základě.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..