Postfukušimské zvládání nehody dále pokračuje. Během nehody a po ní se kontaminovalo velké množství materiálů, které je nyní třeba uložit, nebo jiným způsobem zpracovat. Radioaktivní odpady lze obecně dělit podle mnoha kategorií na kapalné, pevné a plynné, dále nízko, středně a vysoce aktivní. Pokud některé odpady dodrží limity stanovené státem, mohou se například rozředit a v nízkých koncentracích vylévat do vody. Takové postupy se nyní budou dít s tritiem ve Fukušimě, avšak místní rybáři nesouhlasí. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

jaderná energie - info.cz: Jaderný odpad z Fukušimy skončí v moři. Je neškodný, tvrdí firma, rybáři zuří - Zprávy (cb8c756434c88c8fb208fbadfbd3 base) 1
Jaderná elektrárna Fukušima po havárii (zdroj: http://cdn.i0.cz)

Toxický odpad, který vznikl při jedné z největších světových nukleárních katastrof, skončí v moři. Potvrdil to šéf japonské společnosti, která má na starosti likvidaci radioaktivního materiálu v okolí Fukušimy.

Takashi Kawamura, předseda společnosti TEPCO (Tokya Electric Power Company) řekl zahraničním novinářům, že téměř 777 tisíc tun vody obsahující tritium (radioaktivní izotop vodíku), látku, která vzniká při jaderných procesech a těžko se z vody filtruje, vypustí do Pacifického oceánu ve snaze odklidit následky tragédie elektrárny Fukušima v roce 2011. Tehdy Japonsko zasáhlo rozsáhlé zemětřesení a vlna tsunami, která zabila na 15 tisíc lidí a ochromila provoz elektrárny, která se od té doby vyrovnává s radiací.

Trititum je v malých dávkách pro lidi poměrně neškodné, uvádí server Newsweek. Vylévání tohoto druhu jaderného odpadu není u elektráren neobvyklé, hlasitě se proti těmto praktikám ale bouří místní rybáři, kteří argumentují tím, že v důsledku této environmentální katastrofy už si toho vytrpěli dost.

 

TEPCO tvrdí, že koncentrace tritia je nízká a místní ekosystém podle společnosti nijak zásadně neovlivní, naopak jeho vypuštění do moře může zabránit dalším vážným nehodám. Podle rybářů bude mít ale vliv už jen samotná publicita, která může mít zásadní dopad na jejich živobytí. Řada zemí už teď kvůli katastrofě z Japonska nedováží ryby, zákaz by tak mohli prodloužit, případně by se mohl rozšířit i mezi dalšími státy. 

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

1 Comment

    Řešení popsaným způsobem je neuvěřitelné. Mezinárodní organizace musí na tento záměr reagovat a vysvětlit možné postupy likvidace.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..