Americký Westinghouse, jeden z největších dodavatelů technologií pro jaderné elektrárny, finančně nezvládl své projekty v USA a tím doslova potopil svého majitele − japonský koncern Toshiba. Ten se ho nyní snaží prodat, což ale nebude vůbec jednoduché.

jaderná energie - HN: Jaderný Westinghouse se nestane kořistí Rusů ani Číňanů. Bílý dům je připraven podniknout mimořádná opatření - Ve světě (ap1000 rendering 740) 1
Vizualizace bloku s reaktorem AP1000, hlavní projekt americko-japonské společnosti Westinghouse. (Zdroj: Westinghouse)

Především proto, že Westinghouse fakticky zbankrotoval a koncem letošního března požádal o soudní ochranu před věřiteli. Podobně jako automobilky General Motors a Chrysler během poslední finanční krize.

Stejně jako ony však může očekávat finanční injekci od federální vlády výměnou za určitý akciový podíl. Americký kabinet se podle agentury Bloomberg současně postará o to, aby se Westinghouse nestal kořistí čínských nebo ruských investorů.

Mezi zahraničními zájemci o kontrolní balík akcií jsou podle amerického ministra energetiky Ricka Perryho nejaktivnější právě Rusové a Číňané, případně firmy, za nimiž stojí jejich kapitál. „Nejde jenom o to, učinit z Westinghousu stabilní společnost, ale také o bezpečnost USA a jejích spojenců,“ uvádí v britském listu Financial Times ministr Perry.

Jak podotýká, Bílý dům je připraven podniknout v případě nutnosti „mimořádné kroky“, aby zablokoval přístup zemí, jež jsou vážnými politickými rivaly USA, k citlivým technologiím. Ty mají vedle civilního i vojenské využití.

Celý text najdete na webu iHned.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..