Dokončena byla konverze ghanského výzkumného reaktoru tak, aby mohl využívat palivo s nízko obohaceným uranem (low-enriched uranium – LEU) místo paliva s vysoce obohaceným uranem (highly-enriched uranium – HEU).  Jedná se o první z pěti takovýchto čínských reaktorů dodaných mimo Čínu, jenž prošel konverzí.

jaderná energie - Ghanský výzkumný reaktor je připraven na používání nízko obohaceného uranu - Ve světě (GHARR 1 fuel conversion 460 NNSA) 1
Úprava reaktoru (zdroj: WNN)

Ghanský výzkumný reaktor, známý jako GHARR-1, je nízkovýkonnový výzkumný reaktor s maximálním tepelným výkonem 30 kW. Jedná se o komerční typ reaktoru MNSR (Miniature Neutron Source Reactor), který byl navržen, vyroben a postaven čínským institutem China Institute of Atomic Energy. Dříve využíval z 90,2% palivo s vysoce obohaceným uranem. Tento reaktor je určen pro použití na univerzitách, v nemocnicích a výzkumných ústavech, zejména pro analýzu neutronové aktivace, výrobu krátkodobých radioizotopů, vzdělávání a rozvoj pracovních sil. Reaktor GHARR-1 – který se nachází v institutu National Nuclear Research Institute komise Ghana Atomic Energy Commission (GAEC) – byl uveden do provozu v prosinci roku 1994.

V roce 2006 bylo zahájeno úsilí o konverzi Čínou navrženého reaktoru MNSR z využívání paliva s vysoce obohaceným uranem na palivo s nízko obohaceným uranem. Reaktor GHARR-1 je prvním z pěti takovýchto reaktorů MNSR mimo území Číny, který má nárok na konverzi a na navrácení paliva do Číny. V rámci projektu týkajícího se Číny a Ghany, stejně jako Spojených států a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) – byla aktivní zóna s vysoce obohaceným uranem vyjmuta v srpnu roku 2016 z reaktoru a následně byla instalována nová aktivní zóna s nízko obohaceným uranem. Tato operace byla dokončena 13. července.

Během celého projektu provedl tým odborníků – z amerického úřadu National Nuclear Security Administration (NNSA) spadajícího pod ministerstvo energetiky, z agentury MAAE, Číny a Ghany – podrobné analýzy, které potvrdily proveditelnost projektu a bezpečný provoz reaktoru GHARR-1 s nízko obohaceným palivem. Tým vyrobil a testoval nové nízko obohacené palivo, aby zajistil, že vyhoví potřebám reaktoru, a společně pracoval na překonání složitých logistických překážek pro přepravu nízko obohaceného paliva z Číny do Ghany.

Úřad NNSA uvedl: „Tato úspěšná konverze byla vyvrcholením více než desetileté složité vědecké a politické spolupráce mezi třemi zeměmi a agenturou MAAE a podporuje pokračující úsilí úřadu NNSA o minimalizaci používání vysoce obohaceného paliva v civilních aplikacích.“

David Huizenga, jenž působí v úřadu NNSA jako zástupce správního orgánu pro nešíření jaderných zbraní, prohlásil: „Úřad NNSA je nesmírně potěšen, že podporuje toto mezinárodní kooperativní úsilí o konverzi reaktorů MNSR. Oceňujeme úspěšnou konverzi reaktoru MNSR pro komisi Ghana Atomic Energy Commission a uplatíme to, co jsme se naučili, při budoucích konverzích reaktorů.“

Úřad NNSA uvedl, že spolupracuje s Nigérií, Čínou a agenturou MAAE s cílem konverze nigerijského reaktoru MNSR v roce 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..