Francie plánuje do roku 2025 uzavřít až 17 jaderných reaktorů. Jaderná energie by měla tvořit pouze polovinu jejího energetického mixu, řekl dne 10. července francouzské rozhlasové stanici RTL Nicolas Hulot, ministr životního prostředí. Nyní pochází ve Francii z jádra 75 % elektřiny.

jaderná energie - Francie plánuje do roku 2025 uzavřít až 17 jaderných reaktorů - Ve světě () 1
JE Fessenheim (zdroj: World Nuclear News)

V zemi v současnosti stojí 58 reaktorů, Francie je druhým největším producentem jaderné energie, prvenství si drží Spojené státy. O snížení podílu jaderné energie na maximálně 63,2 gigawattů bylo rozhodnuto v roce 2015. Zákon však nepředepisuje zavírání reaktorů, připomíná německý týdeník Die Zeit.

Plán pro trvalé odstavení existuje zatím pouze pro nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim, která se nachází na francouzsko-německé hranici. Od sítě se má odpojit ale až v roce 2018, kdy se uvede do provozu nový reaktor v JE Flamanville u kanálu La Manche.

Proti zavření JE Fessenheim protestují odbory. Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron se ve svém volebním programu k uzavření jaderné elektrárny Fessenheim přihlásil a potvrdil 50% cíl podílu jaderné energie na francouzském energetickém mixu.

Skepsi k ministrovým výrokům ze včerejšího dne vyjádřila zástupkyně německé strany Zelených Sylvia Kottingová-Uhlová. Uvedla: „Na oslavy je příliš brzo, čas na ně přijde až tehdy, kdy tu bude plán na odpojení, dekret a žádná zadní vrátka.“

Provozovatel jaderných elektráren – firma EDF – většinově vlastněný francouzským státem plánuje do roku 2025 investovat čtyři miliardy eur (104,4 miliardy korun), aby svým elektrárnám umožnila prodloužení provozu. Kritici počítají s mnohem vyššími náklady, uzavírá týdeník Die Zeit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..