Měsíc červen byl ve znamení nejvyšších jednání o jaderné energetice a budoucnosti Dukovan.
jaderná energie - Energetické Třebíčsko: Přelomový měsíc v budoucnosti Dukovan - Nové bloky v ČR (rosatom dukovany dotyk 640) 1
Vizualizace jedné z možných podob rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. (Zdroj: Rosatom)

Po výjezdním zasedání poslanců z hospodářského výboru a vládního výboru pro jadernou energetiku za účasti premiéra Sobotky a třech ministrů završil „jaderná jednání“ svou návštěvou prezident Zeman na Jaderné elektrárně Dukovany.

Hospodářský výbor, který zvolil v Dukovanech svého nového předsedy poslance Kolovratníka (ANO), jednoznačně ve svém usnesení vyzývá vládu k rychlému definitivnímu rozhodnutí o výstavbě v Dukovanech. O dva dny později nám premiér Sobotka s ministrem financí a průmyslu sděluje, že vláda trvá na svém rozhodnutí, že se definitivně o výstavbě 5. bloku rozhodne po povolovacích procesech, což je podle odhadů rok 2025. Náš nesouhlas s tímto je velký.

Proto jsme svolali výkonný výbor Energetického Třebíčska, kde jsme se patřičně připravili na jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Jako první vysvětlil prezidentovi nutnost co nejrychlejšího rozhodnutí o výstavbě starosta Třebíče Pavel Janata. Přímo na elektrárně požadavky na urychlené rozhodnutí s připomenutím vysoké podpory regionu sdělili pánové Aleš John, předseda OBK a Vladimír Měrka, předseda Energoregion 2020.

Závěrečné slovo za region měl předseda Energetického sdružení Vítězslav Jonáš. Doslovně panu prezidentovi sdělil: „Přípravy na výstavbu běží, vláda a vládní výbor, i když opožděně, řeší úkoly z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. Může se nám to podařit, abychom v roce 2025-2027 měli stavební povolení. Ale nebudeme mít s kým elektrárnu stavět a s kým elektrárnu provozovat. Firmy ve svých plánech do budoucna potřebují vědět, že se stavět bude a že to nedopadne jako v případě Temelína. Rodiče nedají své děti na studium jaderné energetiky, pokud nebudou mít jistotu, že děti najdou profesní uplatnění.“ Jonáš také upozornil, že obor Energetik, který byl založen s velkou slávou a je podporován ze strany ČEZ, nemá dostatek uchazečů o studium.

 

Celý text nadejte na webu Energetického Třebíčska.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..