Na blogu iDNES.cz se objevil zajímavý příspěvek zabývající se problémem budoucí energetiky a využívání elektromobilů. Autor v článku popisuje zejména nedokonalou energetickou politiku České republiky a možný problém v budoucnu, kdy se ještě více zvýší spotřeba ve špičce. Energetici se nyní musí vypořádat s problémem, který se nezadržitelně blíží. Pokud se zásadně nepohne jaderná energetika, je dokonce možné, že česká republika bude muset elektřinu dovážet. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

jaderná energie - Elektrifikace 2.0 před námi? Elektromobily přijíždějí... - V Česku (tesla model s test obr01) 1
Elektromobil Tesla (zdroj: elektrickevozy.cz)
Z komínů v Podkrušnohoří se stále ještě kouří, jaderné elektrárny ale dožívají, na polích už dávno nepěstujeme jídlo ale jen plodiny na podpal anebo tam rovnou stavíme solární panely. Má smysl obnovovat elektrizační soustavu?

Obliba elektrických spotřebičů a potažmo i spotřeba elektrické energie roste každým okamžikem. Výroba elektrické energie se za posledních 40 let celosvětově téměř zčtyřnásobila z cca 6 300 TWh na 23 800 TWh. Ačkoliv elektrické spotřebiče jsou stále úspornější a nemůžeme si koupit 100 W žárovky, nebo třeba výkonný vysavač, tak přesto i v zemích OECD průměrně vzroste každý rok spotřeba elektrické energie o cca 0,7%. Skutečná výzva nás však teprve čeká s rozvojem elektromobility. Předseda představenstva ŠKODA AUTO Bernhard Maier předpovídá, že „asi čtvrtinu produkce Škody Auto budou v roce 2025 tvořit elektromobily nebo hybridy“.

jaderná energie - Elektrifikace 2.0 před námi? Elektromobily přijíždějí... - V Česku (stanice je jiz zprovzonena a pripravena dobijet elektromobily) 2
První ultrarychlá nabíjecí stanice v České republice (zdroj: www.cez.cz)

Pokud se elektromobilita bude opravdu rozvíjet takto rychle, bude se muset energetika velmi rychle vyrovnat s úplně novým tvarem denního diagramu zatížení, obzvláště v okamžik druhé denní špičky. Ta je dnes tvořena zejména tím, že lidé přijdou domů z práce a spustí všechny možné spotřebiče, v práci začíná druhá směna, pomalu se stmívá a rozsvěcejí se domácnosti a pouliční osvětlení. V budoucnu v ten samý čas lidé připojí ještě svoje elektromobily do sítě a vznikne velká poptávka po špičkové energii.

Celý článek najdete zde

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..