V kanceláři Energetického Třebíčska se setkal Vítězslav Jonáš a předseda Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina Richard Horký s Jaroslavem Faltýnkem. 

jaderná energie - Důležité je rozhodnout, shodli se na jednání - Nové bloky v ČR (165normal 740) 1
Účastníci jednání (zprava): Vítezslav jonáš, předseda Energetického Třebíčska, Richard Horký, předseda Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina, a Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ANO. (Zdroj: Energetické Třebíčsko)

 

 

Diskutovali nad výstavbou 5. bloku v JE Dukovany. Jaroslava Faltýnka seznámili s aktuálním stavem a názorem regionu.  Výstavba 5. bloku JE Dukovany je prioritou nejen pro Vysočinu, ale pro celou republiku.  Průzkumy veřejného mínění a průzkumy  hospodářské komory jasně ukazují, že výstavbu nového jaderného zdroje podporují firmy, obce i veřejnost. S výstavbou souvisejí nová pracovní místa. Jonáš upozornil na to, že vláda dosud definitivně o výstavbě nerozhodla.  „Pokud se nám podaří uspět ve volbách a budeme ve vládě, rozhodneme co nejdříve o výstavbě,“ reagoval Faltýnek a dodal, že vnímá velmi silnou podporu regionu v zájmu stavět. „Důležité je rozhodnout a poté řešit, jak se bude stavba financovat. Je to politické rozhodnutí,“ řekl Faltýnek.

Energetické Třebíčsko usiluje již od roku 2013 o udržení energetického regionu a intenzivně se věnuje prosazování výstavby. Organizuje semináře a konference k tomuto tématu. Od podzimu loňského roku připravuje kulaté stoly s potenciálními dodavateli technologie nového bloku a hlídá a upozorňuje na plnění či neplnění úkolů z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. Právě s těmito aktivitami seznámil předseda Jonáš pana Faltýnka. Přesto, že současná vláda definitivně nerozhodla o výstavbě, Jonáš připomenul, že je podařilo udělat připravit kus cesty k výstavbě. Zmínil schválení Aktualizace státní energetické koncepce, přijetí Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, jmenování Stálého výboru pro jadernou energetiku a také vládního zmocněnce Jána Štullera.

Richard Horký, předseda krajské i okresní hospodářské komory, ocenil věcný názor Jaroslava Faltýnka na rozhodnutí o výstavbě.

Vítězslav Jonáš také Jaroslavu Faltýnkovi předal text Dukovanské výzvy, kde region vyzývá vládu, aby rozhodla. Dukovanská výzva byla předána Jánu Štullerovi ve čtvrtek 20. července, aby ji předal ministrovi. To se také stalo a nyní je na vládě.

Energetické Třebíčsko má hlavní cíl, a to výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Na politické scéně jedná se všemi. Podle Jonáše je potřeba mít na mysli energetickou soběstačnost České republiky a také budoucí vývoj regionu.

Zdroj: Energetické Třebíčsko

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..