Pokročilé palivové soubory, které obsahují palivové peletky obohacené o chrom a které mají chromový povlak, budou založeny do amerického jaderného reaktoru. Palivo vyvinuté společností Areva NP v rámci programu Enhanced Accident Tolerant Fuel (EATF) amerického ministerstva energetiky (Department of Energy – DOE) bude založeno do druhého bloku jaderné elektrárny Vogtle, jež se nachází ve státě Georgia.

jaderná energie - Do druhého bloku JE Vogtle proběhne zakládání pokročilého chromového paliva - Ve světě (Vogtle 1 2 Southern NRC 460) 1
JE Vogtle (zdroj: WNN)

Společnost Areva NP dne 12. července uvedla, že čtyři zkušební palivové soubory obohacené o chrom přidaný do palivových peletek a o chromový povlak pokrývající palivové tyče budou založeny do druhého bloku JE Vogtle na jaře roku 2019. Společnost začne vyrábět palivo s přísadou chromu v zařízení v Richlandu ve Washingtonu později v letošním roce.

John Williams, ředitel oddělení pro jaderné palivo ve společnosti Southern Nuclear Operating Company, která provozuje jadernou elektrárnu Vogtle v zastoupení společnosti Georgia Power a dalších spoluvlastníků této elektrárny, uvedl, že palivové soubory pokročilé technologie by mohly zajistit, že bude elektrárna „ještě bezpečnější“ a výsledkem by mohl být flexibilnější provoz. „Tato revoluční technologie není pouze malým krokem, ale přímo skokem pro náš průmysl,“ doplnil.

Cílem této palivové technologie je nabídnout provozovatelům reaktorů více času na reakci v nouzových situacích. Palivové peletky obohacené o chrom mají vyšší hustotu a pomáhají snížit uvolňování štěpného plynu v případě, že by reaktor přišel o chladivo. Přidání chromového povlaku k existujícímu povlaku ze zirkoniové slitiny na palivových souborech nabízí výhody – včetně lepší odolnosti vůči oxidaci při vysokých teplotách, snížení tvorby vodíku a odolnost proti opotřebení.

Dříve v tomto roce společnost Areva pokročila do druhé fáze projektu EATF ministerstva DOE, a to po čtyřech letech počátečního výzkumu s cílem identifikovat slibné nové technologie. Ministerstvo DOE udělilo společnosti částku 10 milionů dolarů, dvouletý grant a pokračující možnost používání a podpory v zařízení národních laboratoří spadajících pod ministerstvo DOE pro návrh a vývoj pokročilého konceptu jaderného paliva.

Robert Freeman, viceprezident obchodního a zákaznického centra pro Severní Ameriku společnosti Areva NP, prohlásil, že přístup společnosti k začlenění charakteristik pokročilých paliv do jejího osvědčeného palivového designu GAIA umožňuje rychlejší nasazení paliva do reaktorů.

Vývoj paliva s přísadou chromu je zatím pouze krátkodobé řešení v rámci programu EATF společnosti Areva. Dalším krokem bude vývoj paliva s využitím potahu z karbidu křemíku s palivovými peletkami obohacenými o chrom. Společnost je podporována partnery včetně amerických národních laboratoří, univerzit i společností a dále rozšiřuje seznam svých partnerů. Rovněž společnost zdokonaluje svoji technologii v rámci programu Fuel Cycle Technologies ministerstva DOE.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..