Tři nové jaderné reaktory v Číně prošly významnými předprovozními testy a inspekcemi. První blok jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) absolvoval komplexní bezpečnostní kontrolu před zakládáním paliva, zatímco druhý blok JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang) dokončil zkoušku integrity kontejnmentu. Mezitím bylo provedeno studené funkční testování na pátém bloku jaderné elektrárny Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang).

jaderná energie - Další tři čínské reaktory se blíží uvedení do provozu - Nové bloky ve světě (Haiyang 2 containment tests 460 SNPTC) 1
Testování kontejnemntu na JE Chaj-jang (zdroj: WNN)

Společnost China National Nuclear Corporation dne 21. července oznámila, že reaktor AP1000 v prvním bloku JE San-men v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) dokončil komplexní kontrolu jaderné bezpečnosti. Podle společnosti se jedná o „nejvíce kritickou kontrolu“ před zakládáním paliva.

Tým inspektorů z úřadu National Nuclear Safety Administration spadajícího pod ministerstvo pro ochranu životního prostředí došel k názoru, že kvalita zajišťovacích prací ve fázi výstavby a před zakládáním paliva do tohoto bloku splňuje základní bezpečnostní požadavky.

Horké testování v prvním bloku JE San-men – zaměřené na simulaci teplot a tlaků, kterým budou systémy reaktoru vystaveny během normálního provozu – bylo dokončeno dne 30. června.

V Číně se staví čtyři bloky s designem AP1000 – po dvou blocích v JE San-men a v JE Chaj-jang – a u všech se očekává, že zahájí komerční provoz v roce 2018. JE San-men vstoupí do komerčního provozu jako první.

Testy kontejnmentu ve druhém bloku JE Chaj-jang

Také byly dokončeny testy kontejnmentové nádoby v dalším bloku s designem AP1000, který se staví v Číně – ve druhém bloku jaderné elektrárny Chaj-jang, jež se nachází v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong).

Společnost State Nuclear Power Technology Company (SNPTC) uvedla, že dvoufázové testy, které potvrzují, že kontejnmentová nádoba vyhovuje požadavkům na kvalitu designu a konstrukce, započaly 14. července. První část – zkouška strukturální integrity – zahrnovala natlakování nádoby a sledování, s cílem potvrdit, že její design a konstrukce splňují všechny platné průmyslové normy a standardy při 110% hodnotě designového tlaku.

Nádoba byla poté natlakována na projektový tlak a byl proveden test integrované rychlosti úniku, který prokázal její schopnost zabránit uvolnění radioaktivních materiálů v případě nouze.

Tyto testy byly dokončeny v prvním bloku JE Chaj-jang – také s designem AP1000 – v prosinci roku 2015.

Pátý blok JE Jang-ťiang dokončil studené testování

Mezitím bylo dne 21. července dokončeno studené hydrostatické testování na pátém bloku jaderné elektrárny Jang-ťiang v čínské provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong), oznámila společnost China General Nuclear.

Studené hydrostatické testy zahrnují plnění primárního okruhu reaktoru vodou, která cirkuluje pod vysokým tlakem pomocí chladicích čerpadel reaktoru, aby se ověřilo, zda svary, spoje, trubky a součásti chladicího systému reaktoru a související vysokotlaké systémy splňují regulační standardy. Chladicí čerpadla budou pomáhat udržovat vnitřní teplotu reaktoru na bezpečné úrovni během provozu. Tyto testy jsou důležitým krokem při uvádění nových bloků do provozu.

První beton pro pátý blok JE Jang-ťiang – první reaktor ACPR1000, který bude vybudován – byl odlit v září roku 2013. Je naplánováno, že tento blok zahájí provoz v roce 2018. Pátý blok této elektrárny značí první aplikaci digitálního řídicího systému navrženého v Číně.

Pro lokalitu jaderné elektrárny Jang-ťiang je naplánováno celkem šest bloků. První čtyři bloky jsou podle designu CPR-1000, zbylé dva mají design ACPR-1000. První blok vstoupil do komerčního provozu v březnu roku 2015, druhý blok ho následoval v červnu téhož roku. Třetí a čtvrtý blok zahájily komerční provoz v lednu 2016, respektive v březnu 2017. Všech šest reaktorů JE Jang-ťiang by mělo být v provozu do roku 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..