Čtvrtý blok jaderné elektrárny Chashma nacházející se v Pákistánu byl dne 29. června připojen k rozvodné síti. Čínou dodaný tlakovodní reaktor – pátý reaktor v zemi – má být uveden do provozu do konce srpna.

jaderná energie - Čtvrtý blok pákistánské JE Chashma byl připojen k rozvodné síti - Nové bloky ve světě (Chashma 4 grid connection 460 CNNC) 1
Bloková dozorna čtvrtého bloku JE Chashma (zdroj: WNN)

Slavnostní ceremonie značící připojení bloku k rozvodné síti se uskutečnila dne 1. července, oznámila o dva dny později společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Této ceremonie se zúčastnili zástupci pákistánské komise Pakistan Atomic Energy Commission a společnosti CNNC.

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Chashma je jedním ze dvou bloků s designem CNP-300 postavených v této lokalitě v provincii Pandžáb. Výstavba třetího bloku započala v březnu roku 2011. Tento blok dosáhl první kritičnosti 3. října 2016 a byl připojen k rozvodné síti 15. října téhož roku. Do komerčního provozu blok vstoupil v prosinci.

Výstavba čtvrtého bloku JE Chashma začala koncem prosince roku 2011. Regulační úřad Pakistan Nuclear Regulatory Authority vydal dne 9. února povolení pro zavezení paliva do aktivní zóny reaktoru. Blok následně dosáhl první kritičnosti 15. března letošního roku. Společnost CNNC sdělila, že blok byl připojen k rozvodné síti dne 29. června v 11:36 a očekává se, že bude v provozu do konce měsíce srpna.

Lokalita Chashma – také nazývaná jako Chasnupp – již obsahuje dva Čínou dodané tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 300 MWe: první blok, který je v komerčním provozu od roku 2000, a druhý blok, jenž zahájil komerční provoz v roce 2011. Pákistán disponuje také Kanadou dodaným těžkovodním tlakovým reaktorem s instalovaným výkonem 125 MWe – v prvním bloku JE Karachi – který vstoupil do komerčního provozu v roce 1972.

V lokalitě jaderné elektrárny Karachi jsou pak plánovány dva čínské bloky s designem Hualong One s instalovaným výkonem 1 161 MWe. První slavnostní ceremonie pro druhý blok JE Karachi se uskutečnila v srpnu roku 2015 a podle plánů mají být oba bloky uvedeny do provozu v roce 2021 a 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..