Čtvrtý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) nacházející se v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) dosáhl poprvé dne 16. července kontrolované štěpné řetězové reakce, oznámila o dva dny později společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Očekává se, že tento blok vstoupí do komerčního provozu během letošního roku.

Poté co byly na bloku provedeny nejrůznější inspekce, vydal čínský úřad National Nuclear Safety Administration dne 9. června licenci pro zakládání paliva do čtvrtého bloku JE Fu-čching. Proces zakládání 157 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru započal dne 13. června a byl dokončen dne 19. června.
Společnost CNNC prohlásila, že po řadě důležitých testů zahájí čtvrtý blok JE Fu-čching výrobu elektřiny a následně budou prováděny na turbogenerátorech testy související s připojením k rozvodné síti. Poté se na bloku provede řada testů pro uvedení do provozu, včetně zátěžové zkoušky a dalších příslušných testů před vstupem do demonstračního provozu při plném výkonu. Vstup tohoto bloku do komerčního provozu je naplánován do konce letošního roku.
Jaderná elektrárna Fu-čching společnosti CNNC bude v konečné fázi obsahovat šest Čínou navržených tlakovodních reaktorů, první čtyři bloky obsahují reaktory CPR-1000 s instalovaným výkonem 1 087 MWe. Bloky číslo 1-3 vstoupily postupně do komerčního provozu přibližně po ročních intervalech (v listopadu roku 2014, říjnu 2015 a říjnu roku 2016).
Čínská státní rada udělila konečné schválení pro výstavbu pátého a šestého boku JE Fu-čching v polovině měsíce dubna. První beton pro pátý blok byl odlit v květnu 2015, zatímco pro šestý blok proběhla tato významná událost v prosinci téhož roku. Tyto bloky budou demonstrační pro Čínou navržené reaktory Hualong One.
Projekt jaderné elektrárny Fu-čching je ve vlastnictví dceřiného podniku společnosti CNNC – firmy China Nuclear Power Company (51% podíl). Podíl o velikosti 39 % drží společnost Huadian Fuxin Energy Company. Zbývajících 10 % akcií patří skupině Fujian Investment and Development Group.
Zdroj: World Nuclear News
1 Comment
I Čína začíná mít skluz v plánech. Letos tuším chtěla rozestavět 5 nových reaktorů a 8 uvést do provozu. Po půl roce žádné !! nové lití betonu a jenom dva nové reaktory v provozu. To by se musela v příštích 5 měsících do Vánoc hodně snažit ! Letos je před ní v nových stavbách dokonce Indie. Ta zahájila stavbu Kudankulam- 3.