Čtvrtý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) nacházející se v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) dosáhl poprvé dne 16. července kontrolované štěpné řetězové reakce, oznámila o dva dny později společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Očekává se, že tento blok vstoupí do komerčního provozu během letošního roku.

jaderná energie - Čtvrtý blok JE Fu-čching dosáhl první kritičnosti - Nové bloky ve světě (Fuqing 4 first criticality 460 CNNC) 1
Bloková dozorna elektrárny (zdroj: WNN)

Poté co byly na bloku provedeny nejrůznější inspekce, vydal čínský úřad National Nuclear Safety Administration dne 9. června licenci pro zakládání paliva do čtvrtého bloku JE Fu-čching. Proces zakládání 157 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru započal dne 13. června a byl dokončen dne 19. června.

Společnost CNNC prohlásila, že po řadě důležitých testů zahájí čtvrtý blok JE Fu-čching výrobu elektřiny a následně budou prováděny na turbogenerátorech testy související s připojením k rozvodné síti. Poté se na bloku provede řada testů pro uvedení do provozu, včetně zátěžové zkoušky a dalších příslušných testů před vstupem do demonstračního provozu při plném výkonu. Vstup tohoto bloku do komerčního provozu je naplánován do konce letošního roku.

Jaderná elektrárna Fu-čching společnosti CNNC bude v konečné fázi obsahovat šest Čínou navržených tlakovodních reaktorů, první čtyři bloky obsahují reaktory CPR-1000 s instalovaným výkonem 1 087 MWe. Bloky číslo 1-3 vstoupily postupně do komerčního provozu přibližně po ročních intervalech (v listopadu roku 2014, říjnu 2015 a říjnu roku 2016).

Čínská státní rada udělila konečné schválení pro výstavbu pátého a šestého boku JE Fu-čching v polovině měsíce dubna. První beton pro pátý blok byl odlit v květnu 2015, zatímco pro šestý blok proběhla tato významná událost v prosinci téhož roku. Tyto bloky budou demonstrační pro Čínou navržené reaktory Hualong One.

Projekt jaderné elektrárny Fu-čching je ve vlastnictví dceřiného podniku společnosti CNNC – firmy China Nuclear Power Company (51% podíl). Podíl o velikosti 39 % drží společnost Huadian Fuxin Energy Company. Zbývajících 10 % akcií patří skupině Fujian Investment and Development Group.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    I Čína začíná mít skluz v plánech. Letos tuším chtěla rozestavět 5 nových reaktorů a 8 uvést do provozu. Po půl roce žádné !! nové lití betonu a jenom dva nové reaktory v provozu. To by se musela v příštích 5 měsících do Vánoc hodně snažit ! Letos je před ní v nových stavbách dokonce Indie. Ta zahájila stavbu Kudankulam- 3.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..