Evropská komise dnes požádala Českou republiku –  včetně dalších čtyř zemí EU – aby předložila svůj vnitrostátní program pro nakládání s použitým palivem a radioaktivním odpadem. Komise uvedla tuto informaci v tiskové zprávě a připomněla, že státy měly své programy oznámit do 23. srpna roku 2015.

jaderná energie - ČR má předložit Evropské komisi program pro nakládání s radioaktivním odpadem - V Česku (model hlubinneho uloziste 1024) 1
Vizualizace hlubinného úložiště připravovaného společností SÚRAO (zdroj: SÚRAO)

Komise dnes prohlásila: „Dotčené členské státy mají dva měsíce na to, aby splnily své povinnosti.“ Dodala, že pokud tak Česko, Rakousko, Chorvatsko, Itálie a Portugalsko neučiní, může se komise rozhodnout, že věc předloží evropskému soudu.

Jmenované země mají začít plnit všechny části směrnice o radioaktivním odpadu. Tato směrnice stanoví rámec pro zajištění odpovědného a bezpečného nakládání s použitým palivem a radioaktivním odpadem tak, aby bylo zabráněno nepřiměřenému zatížení budoucích generací.

Je vyžadováno, aby členské státy přijaly vhodná vnitrostátní opatření pro zajištění vysoké úrovně bezpečnosti při nakládání s použitým palivem a radioaktivním odpadem. Cílem je ochrana pracovníků a obyvatelstva před nebezpečím, jež vyplývá z ionizujícího záření.

Radioaktivní odpad vzniká z výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách nebo z používání radioaktivních materiálů pro lékařské, výzkumné, průmyslové a zemědělské účely nesouvisející s výrobou elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..