Společnost ČEZ dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nové povolení na provoz druhého bloku Dukovan na dobu neurčitou, stejně jako loni pro první blok této jaderné elektrárny. Předtím vydával úřad pro dukovanské bloky pouze desetileté licence. Dukovany mají celkem čtyři bloky, u zbývajících dvou končí desetiletá povolení s letošním rokem. Žádosti o nové povolení se u těchto bloků chystá ČEZ podat v pátek, řekl dne 29. června ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

jaderná energie - ČEZ dostal nové povolení na provoz 2. bloku na dobu neurčitou - V Česku (JE Dukovany Zdroj archiv) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

Rozhodnutí o vydání povolení pro druhý blok Dukovan zveřejnil SÚJB ve středu na svém webu. Zástupci firmy ČEZ uvedli, že ho získali dne 29. června. Na setkání prezidenta Miloše Zemana se zaměstnanci Dukovan, které se uskutečnilo ve stejný den, o tom mluvil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. „Takže dneska [dne 29. června] už máme platné nové provozní licence pro první a druhý blok. A ty práce na třetím a čtvrtém bloku jsou velmi intenzivní,“ řekl. Štěpanovský očekává, že povolení k dalšímu provozu u zbývajících bloků Dukovan se elektrárně podaří získat do konce roku.

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše má firma ohledně Dukovan úspěšný týden i díky tomu, že Sněmovna schválila poslaneckou verzi novely stavebního zákona. „Která nám umožní projekt nového jaderného bloku zkrátit až o pět let,“ řekl. Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

„Já jsem tady rád, protože jaderná energetika je moje srdeční záležitost,“ řekl Zeman několika desítkám zaměstnanců v infocentru elektrárny. Uvedl, že by si přál, aby se v zemi rozvíjelo i jaderné strojírenství a aby se české firmy z oboru nepodílely jen na dostavbě Dukovan, ale i na budování jaderných bloků v zahraničí.

Desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit s minulým rokem, ale úřad ji na žádost firmy vloni prodloužil do 10. července 2017. Pro první dukovanský blok má společnost ČEZ povolení k provozu na dobu neurčitou od loňského března.

Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan v červenci 1987. Zkušební provoz u druhého bloku elektrárny byl zahájen 20. března 1986. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..